Balkonunuzda Tarım Yapmanın Tam da Zamanı

Organik tarım son periyotların en tanınan mevzularından biri. Bilhassa pandemi periyodunda sağlıklı beslenmenin kıymetini bir sefer daha anladık. Ne yazık ki saf, doğal meyve ve zerzevatları bulmak eskisi kadar kolay değil. Endüstrileşme ve artan kent ömrü bizlerin organik eserlere ulaşmasına pürüz oluyor. Her geçen gün artan nüfus ve tarımın da endüstrileşmesi mevsimi olmayan zerzevat ve meyvelerin üretilmesine ve tarım ilaçları kullanılmasına neden oluyor. Hareketli kent ömründe biraz olsun sağlıklı yiyecekler tüketmek isteyip meskeninde organik tarım yapmak isteyenler için nasıl yapabileceklerini araştırdık.

Toprağı tanımakla başlayın

Hangi zerzevat nasıl bir toprakta yetişir, işe bunu öğrenmekle başlayın. Zerzevat ve meyve yetiştirmek için torf ve steril toprağı karıştırmanız daha uygun olur. Ekimi gerçekleştirmeden evvel toprağınızı tahlil ettirebilirsiniz. Toprağınızın daha verimli olması için kalsiyum desteği de yapabilirsiniz.

Başlangıçta tohum değil fide kullanabilirsiniz

Evinizde organik tarıma yeni başlıyorsanız başlangıçta sağlıklı tohum bulup yetiştirmeniz biraz sıkıntı olabilir. Bu sebeple işe fidelerle başlayın. Onları grup yetiştirerek elinizi daha rahat alıştırabilirsiniz.

Mevsime nazaran yetiştirme yapın

Mevsim şartları yetiştirdiğiniz sebzeler, meyveler için çok kıymetlidir. Örneğin ilkbahar mevsiminde oluşan donlar bitkilere hayli ziyan verir. Bu devirde sağlam bitkiler yetiştirmelisiniz.

Sulama bitkinin yetişmesinin temelidir
Sebzelerinizi diktikten sonra onlara can suyu verin ve 1 hafta kadar sulamayın ancak toprağının nemli kalmasına da itina gösterin. Bu ekimini yaptığınız zerzevatın ya da meyvenin toprağa tutunmasına ve yerine alışmasına yardımcı olacaktır. Zerzevat ve meyvelerin genelde az sulanması gerekir. Fidenizi dikmeden evvel ne kadar sulanması gerektiği konusunda bilgi edinin.

Saksı seçimi

Saksı seçiminiz yetiştireceğiniz bitki için hayati değer taşır. Gereğinden dar ya da geniş saksılar sebzelerinizin, meyvelerinizin çabuk ölmesine neden olur. Maydanoz, dereotu üzere bitkiler uzun ve biraz dar saksıları sever, domatesler de yuvarlak ve orta uzunluk saksıları sever.

Işık

Işık, bir bitkinin büyümesi için temel besindir. Kent hayatında konutunuzun balkonunda organik tarım yapıyorsanız bitkilerinizi birebir vakitte güneşin ziyanlı ışınlarından da korumalısınız. Çalıştığınız ya da konutta olmadığınız vakitlerde sebzelerinizin ve meyvelerinizin güneşten yanmaması için onları korumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir