Yabancı yatırımcı beklemede

EKONOMİ yönetiminde vazife alacak isimlerin belirlenmesi ve gelen birinci iletiler, haftanın birinci süreç gününde borsada müspet bir tablo yarattı. Gün içinde ulaştırma ve kimya dalı liderliğinde yükselişini sürdüren BIST, günü yüzde 5.04 yükselişle 5.372 puandan tamamladı. Borsadaki yükselişe /TL de eşlik etti; 21’in üzerine çıkarak rekor kıran parite kapanışta 21.24 oldu. Türkiye’nin risk primi ise 12 Mayıs’tan sonra birinci defa 500 baz puanın altına indi. İki yıllık tahvil faizindeki yükselişte yüzde 15’in üzerine çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hafta sonu gerçekleştirilen zaman teslim merasiminde, “Rasyonel bir yere dönme dışında seçenek kalmamıştır” diyerek, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve memleketler arası normlara uygunluk vurgusu yapmıştı. Belirsizliklerin azalmasıyla gözler, son periyotta varlığı epey azalan yabancı yatırımcıya çevrildi. Uzmanlar, yabancı yatırımcının kelamlı yönlendirmelerden çok uygulamaya dikkat edeceğini belirterek, ilginin şu an hudutlu olduğunu lakin mümkün siyasetlere kredi veren yabancıların, alım tarafında harekete geçtiğini belirtti.

SOMUT ADIMLAR GEREKİYOR

Ata Yatırım GMY Cemal Demirtaş, “Yabancı yatırımcı tarafında karışık görüşler var. Yerli ya da yabancı, her kısmın sorguladığı bahisler; yeni hükümetin uygulayacağı mali ve mali siyasetler ve bu beklentilerle TL’ninve piyasa faizlerinin nerede dengelenebileceği üzere konular olarak sıralanabilir.Sürdürülebilir bir yabancı yatırımcı ilgisi için açıklamalara ek olarak itimat verici somut adımlara da gereksinim duyuluyor. Bilhassa yabancı yatırımcılar, TL’nin düzeyine ve istikrarına nazaran durumlarını gözden geçirecektir. Şu an için çok ağır bir yabancı ilgisinden bahsetmek güç. 12 Haziran’da İsveç-NATO-Türkiye Tepesi ve 11-12 Temmuz’da Litvanya’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nden çıkacak sonuçların
akabinde, yabancı yatırımcı bakışı da şekillenebilir” dedi.

NACİ AĞBAL ÖRNEĞİ

Dinamik Yatırım Menkul Bedeller Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise birinci süreç gününde yabancı yatırımcıların takas oranlarında kısıtlı yükseliş görüldüğü bilgisini vererek, “Yabancı yatırımcıların daha tesirli giriş gerçekleştirmesi için iktisat siyasetlerine yönelik gelişmeleri takip etmek istediklerini düşünüyoruz. Keza bunda, Naci Ağbal’ın başına geldiği sürecin tesirli olduğu kanısındayız. O periyoda bakıldığında Naci Ağbal, faiz artırımları gerçekleştirmişti lakin genişlemeci siyasete duyulan siyasi muhtaçlıktan kaynaklı olarak en kısa mühlet Merkez Bankası Başkanlığı yapan isim olmuştu” diye konuştu.

PETROLDE YÜKSELİŞ

OPEC+ ülkelerinin önderi olarak görülen Suudi Arabistan, temmuz ayından itibaren petrol üretimini günlük 1 milyon varil daha kısma kararı aldı. OPEC+ ülkeleri Suudi Arabistan’ın bilakis 2023 maksatlarını değiştirmezken; kararın akabinde pazartesi günü petrol fiyatları yükselişe geçti. Suudi Arabistan Güç Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, günlük üretimin 10 milyon varilden 9 milyon varile düşürüleceği belirtildi. Brent petrol gün içinde 78 dolar düzeyinin de üzerine çıkarken; önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarında artış beklentisi öne çıktı. 

İLK TEPKİ OLUMLU LAKİN KÂFİ DEĞİL

EKONOMİST Dr. Tolga Dağlaroğlu hem Mehmet Şimşek’in hem de TCMB lideri olarak atanması beklenen Hafize Gaye Erkan’ın milletlerarası piyasalarda bilinen isimler olduğunu belirterek, “Hem Körfez sermayesi hem Batılı fonlar açısından kredibilitesi yüksek isimler. Piyasalarda da olumlu tesiri hissediliyor. Risk priminde 200 baz puanlık bir düşüş kelam konusu. Türkiye tahvillerinde satış kelam konusu. Münasebetiyle finansal piyasaların birinci tepkisi olumlu oldu. Fakat yalnızca bunlar yetmiyor. Yeni TCMB lideri, 12 ay enflasyon beklentisine yakın siyaset faizine hakikat hareket etmeli. Defakto uygulanan sermaye denetimlerinin Mehmet Şimşek devrinde kaldırılacağını düşünüyorum. Kurumların kalitesi ve özerkliği artırılmalı; buradaki gelişmeler yakından takip edilecektir. Direkt yatırım açısından orta-uzun vadede enflasyonun ve risk priminin düşmesi, jeopolitik gelişmeler değerli olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir