1 tatlı kaşığı elma sirkesi o derdi bitiriyormuş.. Uzmanlar anlatmamıştı ama açığa çıktı

Gün geçmiyor ki elma sirkesinin mucizeleriyle ilgili yeni bir bilgi açığa çıkmasın. Elma sirkesinin doğal olanını tükettiğimizde bedene inanılmaz yararlar sağlıyor.

Üstelik günde 1 tatlı kaşığı elma sirkesi tüketmek bedeni muhafazaya yetiyor..

SİRKENİN YARARLARI NELERDİR?

memorial.com.tr sitesinde yayınlanan bir içerikte; Elma sirkesinin gün yüzüne çıkmamış yararları sıralandı. İşte elma sirkesiyle ilgili öğrendiğinizde çok şaşıracağınız bilgiler.

Elma sirkesinin; Tip 1 diyabetli (şeker hastaları) şahıslara ziyanlı tesirleri olabilirken, Tip 2 diyabetli bireylerin kan şekerinin dengelenmesinde yararlı olabilmektedir.

Sirke içindeki asetik asit, nişastayı sindirmenize yardımcı olan enzimleri bloke eder. Bu durum da içeriğinde nişasta barındıran makarna yahut ekmek tüketimindeki üzere daha küçük bir kan şekeri reaksiyonuna neden olmaktadır. Diyabetli bireyler sirke kullanımının ölçüsü için hekimlerine danışmalıdır. Çünkü tüketilen sirke diyabet ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Ayrıyeten elma sirkesi, gastroparezi üzere muhakkak sıhhat problemleri olan bireyler tarafından kullanılmamalıdır.

Not: Diabetes Research & Clinical Practice’de yayınlanan çalışmaların 2017 tarihli bir incelemesi, yemekle birlikte tüketilen sirkenin, yemekten sonra insülin ve kan şekerindeki dalgalanmaları azaltabileceğini göstermiştir.

Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olabilir

Yapılan birtakım araştırmalarda sirkenin tokluk hissini artırabileceği saptanmıştır. Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki Johnston takımı tarafından yapılan bir çalışmada, elma sirkesi tüketen iştirakçilerin günde 275’e kadar daha az kalori aldıkları ve kilo verdikleri görülmüştür. Yeniden Japonya’da yapılan 12 haftalık bir araştırmada, günde 30 mililitre (yaklaşık 6 çay kaşığı) sirke tüketen bireylerin az ölçüde da olsa kilo verdikleri görülmüştür.

Sonuç olarak tokluk hissi sağlayan elma sirkesi, daha az kalori alımını sağlayarak kilo vermek için hali hazırda bir diyet programı uygulayanlara yardımcı olabilir.

Elma sirkesi kan basıncını ve makus kolesterolü düşürür

Elma sirkesi tüketmek kan basıncını düzenlemek ve berbat kolesterol düzeylerini düşürmek için de yardımcı olabilir.

Elma sirkesi, böbrekler tarafından üretilen, kan damarlarının daralması ve genişlemesinden sorumlu bir hormon olan renini denetim etmeye yardımcı olur. Kan damarları daraldığında kan basıncı yükselir. Elma sirkesi damarları gevşetir ve bu durum da kan basıcını düşürmeye yardımcı olabilir. Yüksek tansiyonu olanlar mutlaka ilaçlarını sistemli olarak kullanmalı, sağlıklı bir diyet yapmayı ve antrenmanı ihmal etmemelidir.

Yemekten evvel elma sirkesi tüketmek kolesterolü düşürür. Yapılan araştırmalar, elma sirkesinin doğal antioksidanları sayesinde LDL’yi (kötü kolesterol) düşürdüğünü ve HDL’yi(iyi kolesterol) artırdığını göstermiştir.

Elma sirkesi mikroplar ile çaba eder

Temizlik gereci olarak da kullanılabilen elma sirkesi, yüzeylerdeki mikropları öldürmeye yönelik de etken hususları içerir. Öte yandan düzgün yıkanmamış meyve ve sebzeler önemli sıhhat sorunlarına yol açabilir. Meyve ve zerzevatları sirkeyle yıkamak da çok kıymetlidir. Bunun için önerilen ölçü, 3 bardak suya 1 bardak sirke koyularak bir karışımın hazırlanmasıdır.

Elma sirkesi cilt sıhhati için kullanılabilir

Elma sirkesi doğal bir asidiktir ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu durum elma sirkesinin cilt sıhhatine âlâ gelebileceği, ciltte meydana gelen enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceği manasına gelir. Elma sirkesinin güneş yanığı acısını güzelleştirmeye yahut hafifletmeye yardımcı olduğuna dair çok az ispat vardır. Elma sirkesinin cilt sıhhati için ne kadar inançlı ve tesirli olduğunu tam manasıyla açıklayabilmek için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.

Elma sirkesi bağırsak sıhhatine düzgün gelir

Elma sirkesi fermente bir eser olmasından ötürü başka fermente besinler üzere bağırsak dostu probiyotik bakteriler içerir. Bu durum sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bilhassa organik elma sirkesinde bulunan ‘sirke anası’ denilen katılaşmış yapı, sindirim sistemi için birçok yararlı bakteriyi barındırır. Her yemekten evvel mümkünse, 1 ya da 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketilebilir. Çünkü fermente elma sirkesi mide yanmasını giderip, azalan mide enzimini yerine koymaktadır. Ayrıyeten elma sirkesi doğal bir dezenfektan olduğu için besinlerle alınan bakterileri de yok edebilmektedir.

Elma sirkesi saçtaki kepeği azaltabilir

Elma sirkesi saçı durulamak için kullanıldığında saçların makus kokmasını önler ve kepeğe neden olan birtakım mikropları öldürebilir. Elma sirkesi; saçın pürüzsüz ve parlak görünmesine de yardımcı olur.

Elma sirkesi birebir vakitte baş derisinin Ph’ını yine dengelemeye yardımcı olur. Hakikaten saç derisindeki kaşıntıyı hafifletmek için elma sirkesi deneyebilirsiniz.

Öte yandan baş derisi kaşıntısının kepekten atopik dermatit ve sedef hastalığı üzere tıbbi durumlara kadar nedenleri olabilir. Uzun müddettir devam eden saçtaki kaşıntı için kesinlikle hekiminize başvurmasınız gerekmektedir.

Milliyet tarafından paylaşılan bir içerikte de elma sirkesinin mucizevi yararları paylaşılmıştı.

GÜNLÜK NE KADAR ELMA SİRKESİ TÜKETİLMELİDİR?

Elma sirkesi tüketimi için günlük önerilen ölçü 15-30 ml kadardır. Gün içerisinde en fazla 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi suyla karıştırılır, tonik haline getirilir yahut isteğe nazaran salata sosuna ek edilir. Elma sirkesi için rastgele bir yan tesirle karşılaşmayanlar 2 çorba kaşığı elma sirkesini rahatlıkla tüketebilir. Lakin günde 1 tatlı kaşığı elma sirkesi tüketmek bile bedene inanılmaz yararlar sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir