ABD’lilerin çoğu Biden’ı istemiyor

ABD genelinde yapılan ankete katılanların yüzde 70’i ABD Lideri Joe Biden’ın 2024 başkanlık seçimlerinde ikinci defa aday olmasını istemediğini belirtti.

CNCBC televizyonu ile All-America Economic Research şirketi, ABD genelinde 2024 seçimlerine ait anket yaptı. Ankete nazaran, ABD halkının yüzde 70’i Biden’ın 2024’te yine aday olmasını istemedi.

Demokrat Parti seçmeninin yüzde 57’si Demokrat başkan Biden’ın ikinci devir aday olmaması gerektiğini tabir ederken, bu oran Cumhuriyetçiler ortasında yüzde 86, kendini bağımsız olarak nitelendiren seçmenler ortasında ise yüzde 66 oldu.

Biden’ın lider olarak misyonunu güzel yaptığını düşünenlerin oranı ekim ayında yüzde 46 iken kasım ayında yüzde 41’e düştü, Biden’ın siyasetlerini onaylamadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 50’den yüzde 54’e çıktı.

Biden’ın iktisat siyasetlerini onayladığını tabir edenlerin oranının yüzde 38’de kaldığı ankette, iştirakçilerin yalnızca yüzde 14’ü iktisadın çok âlâ olduğunu tabir etti. İştirakçilerin büyük çoğunluğunun yaşını ve sıhhat durumunu münasebet göstererek Biden’ın aday olmasını istemediği görülen ankette, iştirakçilerin yüzde 61’inin geçen ay 2024 için adaylığını ilan eden eski Lider Donald Trump’ın da bir devir daha başkanlık yapmasını istemediği ortaya çıktı.

Ankette, Cumhuriyetçilerin yüzde 37’si, bağımsızların yüzde 61’i, Demokratların da yüzde 88’i dahil iştirakçilerin yüzde 61’i Trump’ın ikinci periyot için aday olmasını istemediğini belirtti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir