Ahmet Kaya aramızdan ayrılalı 22 yıl oldu

Ahmet Kaya, bundan tam 22 yıl evvel, 16 Kasım 2000 yılında Fransa’nın Paris kentinde Porte de Versailles semtindeki konutunda kalp krizi geçirdi ve 43 yaşında ortamızdan ayrıldı. 1957 yılında Malatya’da dünyaya gelen Ahmet Kaya, yaşasaydı, bugün 65 yaşında olacaktı.

Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif üzere birçok şairin şiirlerini besteyen Kaya, sanat hayatı boyunca 22 albüme imza attı. Albümleri ve müzikleri dinlenme rekoru kırdı. Türkiye’nin tüm renklerini müziğinde barındıran bir isimdi.

Magazin Gazetecileri Derneği’nin 1999 yılında düzenlediği ödül merasiminde Kürtçe müzik yapıp, klip çekeceğini açıkladıktan sonra hakkında 10,5 yıl mahpus istemiyle iki farklı dava açıldı. Montaj fotoğraflarla itibarsızlaştırma faaliyetlerine maruz kaldı. Linç kültürü onu da kıskacına almıştı. Tüm bunlara dayanamayan Kaya, tıpkı yıl Türkiye’den ayrılarak, Paris’e yerleşti.

Yargılandığı davalarda 3 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Gurbetteyken, her vakit Türkiye’ye olan hasretini lisana getirdi. Verdiği konserlerde sitemle birlikte dönmek istediğini söyledi. 16 Kasım 2000 yılında kalbi, bu hasrete dayanamadı. Fransa’daki meskeninde kalp krizi geçirdi ve yaşama veda etti. Cenazesine 30 binin üzerinde kişi katıldı. Paris’in Père Lachaise Mezarlığı 71. kısma defnedildi.

Ahmet Kaya, devlet nezdinde vefatından sonra paha görenlerdendi. Halk zati onu çoktan bağrına basmıştı. Devlet de 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne onu layık görerek, açtığı davaların sembolik bir özrünü diliyordu.

EŞİ GÜLTEN HAYALOĞLU İLE TANIŞMASI…

Uzun uğraşılar sonucu çıkardığı Ağlama Bebeğim albümünü 1984 yılında yayınladı. İstanbul Şan Tiyatrosu’nda küçük bir konser verdi. Yayımlandığı yıl albüm toplatıldı, lakin daha sonra sansürü kaldırıldı. 1985’te ikinci albümü Acılara Tutunmak için birinci albümde olduğu üzere Değişim Stüdyosu’yla anlaştı. Stüdyonun sahibi, o sıralarda Metris Askeri Cezaevi’nde olan Selda Bağcan’ın kardeşi Sezer Bağcan’dı. Cezaevinde tanıştığı 12 Eylül Darbesi mağduru Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya’nın tanışmasına aracılık etti. Albüm yayımlandıktan sonra evlendiler. Gülten Hayaloğlu hapishanede idam cezasına mahkûm olan Nevzat Çelik’in Şafak Türküsü şiirini Ahmet Kaya’ya iletti. Böylece geniş kitlelerce tanınması sağlanan albüm, 1985 yılında yapılıp 1986’da piyasaya çıkan Şafak Türküsü oldu. Birebir yıl An Gelir albümünü yayınladı. 1987 yılında kızı Melis doğdu.

Gülten Hayaloğlu ile evlendikten sonra kardeşi Yusuf Hayaloğlu ve şiirleriyle tanıştı. Kelamlarının çoğunluğunun Yusuf Hayaloğlu’na ilişkin olduğu Yorgun Demokrat isimli albümü 1987 yılında yayımlandı. 1988 yılında yalnızca iki müziğin kelam müellifliğini Hayaloğlu’nun yaptığı ve öbür kelamların tanınmış şairlerin şiirlerinden oluşan Başkaldırıyorum albümü çıktı. Akabinde 1989 yılında yalnızca bağlama ve vokalin ile oluşturduğu konserlerinden bir derleme olan Resitaller-1 yayımlandı. Tıpkı yıl Osman İşmen’in düzenlemesiyle, kelamlarının büyük çoğunluğunu Hayaloğlu’nun yazdığı Optimist Bir Gül albümü çıktı. 1990 yılında Resitaller-1’in devamı niteliğinde olan Resitaller-2 albümü yayımlandı. Birebir yılın Ekim ayında çeşitli şairlerin şiirlerinden oluşan Sevgi Duvarı isimli albümünü çıkarttı.

Şarkılarım Dağlara albümü basılan 2 milyon 800 bin bandrolle rekor kırdı. Bu albümde yer alan Özgür Davet isimli müzikte geçen Abin bir gün dağdan döner, sarılırsın yavrucağım üzere kelamlar nedeniyle albümü toplatıldı, konser vermesi yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir