Almanya’da havalimanları çalışanlarından 48 saatlik grev

Almanya’da personel sendikası Verdi’nin daveti üzerine havalimanları çalışanları yeniden greve gitme kararı aldı. Hamburg, Stuttgart, Düsseldorf ve Köln-Bonn havaalanlarındaki çalışanlar dün gece yarısı prestijiyle 48 saatlik grev başlattı. Grevin cuma gecesi mahallî saatle 00.00’da bitmesi beklenirken, Stuttgart Havalimanı’ndaki çalışanlar ise bu gece yarısı greve katılacak.

Grevler, ülkedeki uçuş trafiğini büyük ölçüde etkiledi. Köln-Bonn Havalimanı’nda her iki uçuştan biri iptal edildi. Havalimanından yapılan yazılı açıklamada, uçuş iptallerinin artabileceği tabir edilerek, yolcuların uçuş durumlarını denetim etmeleri istendi. Alman Havalimanları Birliği (ADV) tarafından yapılan açıklamada, 3 havalimanından yapılması planlanan en az 700 uçuşun iptal edildiği, grevlerden en az 100 bin yolcunun etkilenmesinin beklendiği belirtildi.

İşçi sendikası Verdi, gece mesaisi, hafta sonu ve resmi tatil günleri için çalışanlara verilen ek fiyatların artırılması için Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile müzakere yürütüyor. Son devirlerde yapılan geniş çaplı grevlere karşın şimdi bir mutabakata varılamazken, sendika 27-28 Nisan’daki görüşmeler öncesinde patrona yönelik baskıyı artırmayı hedefliyor. Sendika temsilcisi Wolfgang Pieper mevzuya ait yaptığı açıklamada, “11 ve 12 Nisan’da gerçekleştirilen görüşmeler bir tahlil getirmedi, patronlar düzgünleştirilmiş bir teklif sunmadı. Daha fazla grevi önlemek için muhatabımızı 27 ve 28 Nisan’daki müzakerelerde üzerinde pazarlık edilebilecek bir teklif sunmaya çağırıyoruz” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir