Almanya’da rüşvet soruşturması: EPP’nin Brüksel’deki bürolarında arama yapıldı

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) siyasetçi Mario Voigt’un “iş ilgilerinde rüşvet aldığı” kuşkusuyla yürütülen soruşturmalarla temaslı olarak Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) Belçika’nın başşehri Brüksel’deki ofislerinde arama yapıldığı açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Alman basınına açıklama yapan Erfurt Savcılığı Sözcüsü Hannes Grünseisen, Thüringen Eyalet Meclisi Üyesi Voigt hakkındaki suçlamalar nedeniyle Brüksel’de yapılan aramalarda, Belçikalı yetkililerin kendilerine hukuksal takviye sağladığını söyledi.

Jena merkezli bir şirketin 2019 Avrupa parlamentosu seçim kampanyasında EPP’den reklam aldığı ve Voigt’un da bu şirketten rüşvet aldığı tez ediliyor.

EPP: İLGİLİ MAKAMLARLA TAM BİR ŞEFFAFLIK İÇİNDE İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ

Avrupa Halk Partisi’nden yapılan açıklamada da Belçika ve Alman polis memurlarının Thüringen’de devam eden bir soruşturmayla irtibatlı olarak Brüksel’deki parti merkezini ziyaret ettikleri doğrulandı.

Açıklamada, “Parti, ilgili makamlarla tam bir şeffaflık içinde iş birliği yapmakta ve ilgili tüm bilgi ve dokümanları sağlamaktadır” sözü kullanıldı.

Thüringen Eyalet Meclisi, Erfurt Savcılığının talebi üzerine Eylül 2022’de Voigt’un milletvekili dokunulmazlığını kaldırmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir