AP’deki yolsuzluk skandalının yüzü  Eva Kaili serbest bırakıldı

Yunan milletvekili Eva Kaili, Belçika’nın başşehri Brüksel’de tutulduğu cezaevinden çıkarak AP yakınındaki konutuna geldi. Yunan basının ağır ilgi gösterdiği Kaili, babası ve avukatıyla konutunun bulunduğu binaya girdi.

Binaya girerken içinde bulunduğu aracın camını kısa bir mühlet açarak Yunan basınına konuşan Kaili, 2 yaşındaki kızını göreceği için memnun olduğunu söyledi.

AP kontaklı soruşturmada Aralık 2022’de tutuklanan AP’nin eski lider yardımcısı Eva Kaili, soruşturma kapsamında hür bırakılan son tutuklu oldu. Yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama üzere hataların araştırıldığı soruşturmanın en bilinen ismi Yunan milletvekili Eva Kaili’ydi.

KAİLİ SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

Soruşturmayı yürüten Belçika makamları, birtakım AP milletvekilleri ve çalışanlarını, rüşvet karşılığında nüfuzlarını kullanarak diğer ülkeler ismine AP’deki ekonomik ve siyasi karar alma sistemlerine tesir etmekle suçluyor. Suçlamalarda ismi geçen Katar ve Fas savları reddediyor.

Kaili’nin yanı sıra Kaili’nin erkek arkadaşı AP çalışanı Francesco Giorgi, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri ve hukukun üstünlüğü hususlarında çalışan sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca soruşturma çerçevesinde aralık ayında gözaltına alınmıştı.

Bazı konutlarda yapılan aramalarda 1,5 milyon euro nakit para ele geçirilmişti.

Belçika makamları, Panzeri’nin itiraflarının akabinde soruşturmayı AP’nin Belçikalı milletvekili Marc Tarabella ve İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino da kapsayacak formda genişletmiş, 2 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. Tarabella Belçika’da, Cozzolino İtalya’da gözaltına alınmıştı.

Soruşturmada gözaltına alınan ve tutuklananların hepsi elektronik kelepçeyle mesken mahpusunda tutulmak üzere tahliye edildi. Cozzolino da hala Napoli’de mesken mahpusunda tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir