Asgari ücrette ikinci görüşmeler bugün

İlk toplantının 7 Aralık’ta başladığı minimum fiyat görüşmelerinin ikincisi bugün yapılacak.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak olan görüşmelerin saat 14.00’te başlaması planlanıyor.

Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin, ekonomik data ve raporları komiteyle paylaşacağı toplantıda, tarafların birinci sayıları da açıklamaları bekleniyor.

Üçüncü toplantının ise 21 Aralık’ta yapılması ve akabinde 2023 taban fiyat sayısının açıklanması bekleniyor.

İŞÇİ ‘ZAM+VERGİ DİLİMİNİN DÜZELTİLMESİNİ’ İSTİYOR

Asgari fiyat tespit kurulu görüşmeleri personelin ‘zam artı vergi dilimi’ talebi, patronun ise ‘enflasyon artı refah payı’ teklifiyle 7 Aralık’ta başlamıştı.

Komisyonda emekçiyi temsil eden Türk-İş, bu yılki minimum fiyat görüşmelerini artırımın yanı sıra vergi diliminin güzelleştirilmesi unsuruyla birlikte yürütecek.

Bu bahiste daha evvel Türk-İş ve TİSK iktidara ortak mektup göndermiş, 20 yıl evvel minimum fiyatın 20 katı olan gelir vergisi diliminin 5 kata indiğini, bunun da yıl ortasında maaşların düşmesine yol açtığını bildirmişti.

Asgari fiyat esasen vergi dışı bırakıldığı için bu taleple, taban fiyatın üzerinde maaş alanların gelir kaybını önlenecek.

Türk-İş Lideri Ergün Atalay ayrıyeten, minimum fiyat pazarlığını kasım ayı açlık sonu verisi olan 7 bin 785 liradan başlatacaklarını açıklamıştı.

Pazarlığın en düşük düzeyden başlatılacak olmasına reaksiyonlar büyürken Atalay, “Bazı uygun niyetli olmayanlar, ‘Türk-İş 7 bin 785 lira istedi’ diye bizi yargılıyorlar. Bizim taban fiyatla ilgili bir teklifimiz yok. Biz açlık sonunu anlatıyoruz” demişti.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI BEKLENTİYİ AÇIKLAMIŞTI

İlk toplantıda Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın 2023’te Geçerli Olacak Minimum Fiyatı Belirleme Çalışmaları Kapsamında başlatılan araştırma sonuçları da açıklanmıştı.

Açıklamada, ”İşçi ya da patron olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı taban fiyatı için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu” denilmişti.

DİĞER SENDİKALAR NE İSTİYOR?

Öte yandan, minimum fiyata ne kadar artırım yapılması gerektiğiyle ilgili çeşitle talepler gelmeye devam ediyor.

CHP’nin 2023 için taban fiyat önerisi 10 bin 128 TL iken, DİSK’in talebi ise net 13 bin 200 TL olarak öne çıkmıştı.

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan ise, çalışanların yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında dayanacak gücünün kalmadığını vurgulayarak şöyle demişti: “Bu kurulun yapısında, sahiden sağlıklı bir taban fiyatın çıkmayacağı belirli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir