Avukat Dilara Yıldız cinayeti davasında karar

İstanbul’da öldürülen Avukat Dilara Yıldız’ın katilinin cezası belirli oldu.

16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Oktay Dönmez katıldı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada kelam verilen tutuklu sanık Oktay Dönmez, “Olayın başından beri ilaç kullanıyorum. Avukatımla görüşemedim. Savunma yapmak için mühlet talep ediyorum.” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti celse ortasında verilen mütalaa ile duruşma günü ortasındaki müddetin savunma yapmak için kâfi mühlet olduğunu söyleyerek sanığın ek müddet talebini reddetti.

“BENİM ÇOCUĞUMU YOK ETTİ”

Duruşmada kelam verilen avukat Dilara Yıldız’ın annesi Elvan Akyel, “Benim çocuğumu öldürmek için öldürdü. Çocuğumla hiç bir gönül bağı yoktu. Benim çocuğumu yok etti. Ömür uzunluğu ceza almasını istiyorum.” dedi.

“ÖLDÜRECEK ADAM KONUTTA ÖLDÜRÜRDÜ”

TSK’da uzman çavuş olarak misyon yapan sanık Oktay Dönmez duruşmada kelam alarak şöyle konuştu:

“Ben hayatımın 4,5 yılını terörle çaba grubunda geçirdim. Bu vakte kadar da hakkımda hiçbir şikayet yoktur. Ben Dilara’ya vazifemi söyledim ve o da beni kabul etti. Vazifedeyken de başlayan kimi meselelerim vardı. Kendisine de söyledim. Yemin ederim ki 1 ay sonra beni bir şahıs aradı. Eski eşi beni aradı ve beni uyardı. ‘3 ay sonra beni boşadı bu bayana dikkat et’ dedi. Dilara Mert’e otomobilini sattırmış, adamın altınlarını sattırmış. Kuzey ıraktan gelmişim, maddi durumum gerçekten güzeldi. Karşılamalar çok yeterliydi. Ailemle de tanıştırdım. Kısa müddet içinde belirli bir birikimim vardı. Yüzükler takıldı. Bana ‘kredi çekmem lazım’ dedi. ‘Ben bunlarla mesken eşyası alırım’ dedi.

”BİRDEN KENDİMİ MAFYA SİNEMALARINDA HİSSETTİM”

Bir mühlet sonra hareketleri değişmeye başladı. Kendisine de söyledim şikayet edeceğim dolandırdın beni diye. Sonra barışınca şikayetimi geri çektim. Olay günü restorana gittik, öldürecek adam meskende öldürürdü, biz el ele yemek yemeğe gittik. Birden kendimi mafya sinemalarında hissettim, kendimi korumak hedefli hareket ettim. Ben ne darbettim, ne telefonunu kısıtladım.”

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Oktay Dönmez hakkında “Tasarlayarak taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına karar verdi.

Heyet ayrıyeten sanık Oktay Dönmez hakkında “Nitelikli yağma” hatasında 9 yıl, “Cebir ve tehditle kişiyi hüviyetinden mahrum kılma” cürümlerinden 6 yıl, “Konut dokunulmazlığını ihlal” hatasından 1 yıl 6 ay mahpus cezası ile cezalandırılmasına karar verirken, Atakan Günay’a yönelik “Silahlı tehdit” kabahatinden 2 yıl 6 ay ve 6136 sayılı kanuna muhalefet suçundanda 1 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Sanık Oktay Dönmez hakkında toplamda ağırlaştırılmış müebbet mahpus ve 20 yıl mahpus cezası verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir