Aydın Bağardı kimdir? Aydın Bağardı öldü mü? Aydın Bağırdı neden öldü?Aydın Bağırdı’nın filmleri nelerdir?Aydın Bağırdır nereli?

Yönetmenin vefat haberini duyuran eşi, bir müddettir kanser hastalığıyla gayret eden Aydın Bağardı’nın, yanlış teşhis sonucu böbrek yetmezliğinden ömrünü yitirdiğini bildirdi.

Bağardı, yarın Bilecik’te son seyahatine uğurlanacak.

Aydın Bağardı kimdir?

3 Nisan 1959 Eskişehir’de doğdu. 1970-1977 devrinde Eskişehir Maarif Kolejinde okudu. 1978-1982 Gazi Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu. Birçok sinemada reji asistanı olarak çalışarak sinemaya girdi. 1991 yılında Ölürayak isimli birinci uzun metrajlı sinemasını yönetti. Sinema, Kültür Bakanlığı Birinci Direktör Teşvik Mükafatı, 4. Ankara Sinema Şenliğinde En Uygun Umut Veren Senaryo Mükafatı aldı. 10. İstanbul Memleketler arası Sinema Şenliğinde gösterildi. Sinema ve Tv Yapıtı Sahipleri Birliği (SETEM), Tv ve Sinema Üretimcileri Meslek Birliği (TESİYAP) Kurucu Üye, Sinema Direktörleri Derneği (FİLMYÖNDER) üyesiydi.

Sinemacılığa yardımcı direktörlükle başlayan Aydın Bağardı, ‘Tohum ve Toprak’, ‘Kartallar Yüksek Uçar’ ve ‘Dudaktan Kalbe’ üzere dizilerde direktör yardımcısı olarak misyon yaptı.

Yönetmenliğe 1991 imali ‘Ölürayak’ sinemasıyla adım atan Bağardı, çok sayıda dizi, televizyon sineması ve belgesele de imza attı.

Bağardı, en son 2017’de yayınlanan ‘Osmanlı’dan Günümüze Hamallar’ belgeselinin yapımcılığı ile direktörlüğünü üstlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir