BES sağladığı getiriyle birikim yapan vatandaşın gözde adresi oldu

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, 27 Ekim’de 19. yaşını dolduracak Ferdî Emeklilik Sistemine ait yaptığı açıklamada, BES’te otomatik katılımdakilerle birlikte 14,3 milyon vatandaşın bulunduğunu belirterek, bunun tasarruf tarafında artık BES’in merkeze oturduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

BES’in 358 milyar liraya ulaştığını söz eden Benli, devletin katkısının, farkındalığı ve dayanak olma isteğinin de devam ettiğini lisana getirdi.

Benli, sigorta bölümünde hayat ve emeklilik tarafında tasarrufları destekleyip ülkenin tasarruflarını artırarak tıpkı vakitte sermaye piyasalarına da uzun vadeli fonlar sağladıklarını aktararak, bu çerçevede BES’in 358 milyar liraya ulaşmasının çok değerli olduğunu vurguladı.

500 BİN BES’LİNİN BİRİKİMİ 1,8 MİLYAR LİRAYI AŞTI 

Atilla Benli, 18 yaş altındakilerin de BES’e dahil olduğunu anımsatarak, “18 yaş altının rüzgarı geliyor art taraftan. Geçtiğimiz 5-10 yıllık periyotlara dönüp baktığımız tahlillerimizde BES’in devlet katkısının da takviyesiyle enflasyonun üzerinde getirirler getirdiğini gösteriyor. Bu çerçevede vatandaşlarımız da tasarruflarında BES’i merkeze aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Artık bir çocuk doğduğunda takı götürmek yerine ona ikram olarak BES katkısında bulunulabileceğini söz eden Benli, “Dolayısıyla bu bireylerin, devletin ve kamunun sermaye piyasalarında önemli bir tasarruf potansiyeli olarak önümüzde duruyor. Şu ana kadar çok değerli bir sayıya ulaşmış durumdayız.” diye konuştu.

Benli, 18 yaş altındaki yaklaşık 500 bin iştirakçinin devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünün 1 milyar 860 milyon liraya ulaştığını vurguladı.

BES iştirakçi sayısının ve fon büyüklüğünün her geçen gün arttığına işaret eden Benli, “Son düzenlemelerle, 2023 amaçlarımız olan BES ve OKS’deki toplam iştirakçi sayısının 17 milyona ulaşması ve toplam fon büyüklüğünün ise 2023 yıl sonuna kadar 500 milyar TL’ye ulaşmasını daha erken yakalayabileceğimizi öngörüyoruz.” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN BURADAN MAAŞ ALABİLMELERİNİ SAĞLAMAMIZ LAZIM

TSB Lideri Atilla Benli, BES’te 10 yılını doldurup 56 yaşına gelenlerin maaş alabileceğini yahut sistemden toplam birikimlerini alıp çıkabileceğini aktararak, “Bizim deneyimimiz, gördüğümüz şu anda sistemde kalmaya devam ediyorlar. Yani ödemeye devam ediyor. Hem devlet katkısından hem getirilerden yararlanmaya devam ediyor. Zira 56 yaş emekli olmak için bizim ülkemizde çok genç bir yaş, münasebetiyle vatandaşlarımız tasarruf etmeye yaşlılıkları için biriktirmeye devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

Sektör olarak kendilerine kıymetli misyon düştüğüne dikkati çeken Benli, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İrat sigortaları denilen birikimli hayat sigortalarıyla BES’i birleştirerek vatandaşımızın buradan maaş alabilmesini sağlamamız lazım. Kesin amaç bu. Birinci etapta 100 bin, 200 bin üzere bir hesaplama yapmıştık, emekli olacaklar, bu uygulamadan faydalanacaklar olarak. Artık şirketlerimiz bu vatandaşlarımıza yeni eserlerle hem sistemde kalışını teşvik edecek hem de gelecekteki gereksinimlerine uygun eserler sunacak. Bunu sıhhat sigortalarıyla, eğitim sigortalarıyla da birleştirebilecek eserler hazırlıyoruz. Talebe nazaran önümüzdeki 10 yılda BES çok farklılaşacak. 2023 yılı çok kıymetli bir mihenk noktası. Bize de dal olarak çok değerli bir iş düşüyor. Devletin bu kadar takviye verdiği bir sistemde başarısız olmak sahiden çok imkansız üzere bir şey. Vatandaşımıza da tasarruf tarafında BES’i kesinlikle kullanmalarını tavsiye ediyorum.”

“Türkiye Sigorta olarak amaçlarımızı her sene 2’ye katlayarak büyüyoruz”
TSB Başkanlığının yanı sıra Türkiye Sigorta Genel Müdürü olan Atilla Benli, öncü ve başkan şirket olma vizyonlarını BES tarafında da sürdürdüklerini belirterek, yüzde 22’nin üzerinde pazar hisselerinin, 77 milyar liralık fon büyüklüklerinin bulunduğunu, buradaki liderliklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye Sigorta’nın maksatlarının her sene 2’ye katlayarak büyüdüğünü söz eden Benli, “Bundan sonra da en süratli büyüyen, en fazla pazar hissesine sahip şirket olarak en fazla da iştirakçiye sahip olacağız. Şu anda yaklaşık 4,7 milyon emeklilik tarafında da vatandaşımız var.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir