Birlik Sağlık Sen Muğla İl Başkanı Abdullah Gül: “Önlem almak elimizde”

MUĞLA (İGFA) – Kısa ismi BASK olan Bağımsız Kamu Vazifelileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Birlik Sıhhat Sen Muğla Vilayet Lideri Abdullah GÜL “ Sarsıntı değil ihmal öldürür. Şifa bulmaya gelinen hastanelerimizde insanlarımız enkazlarda ölmesinler ” dedi.

Gül açıklamasında, “Bilindiği üzere 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 11 vilayetimizde yaşanan zelzelede on bilerce insanımızı kaybettiğimiz üzere yüz binlerce vatandaşımızda yaralandı. Yaralananlardan birden fazla hayatına şuan ya protez ile devam ediyor yada protez kaygısında. Bu acı tablo başta yaşanan ilerde olmak üzere tüm ülkemizi yasa boğmuştur. Kapanmaz derin acılar ile birlikte ruhsal travmalara sebep olmuştur.” dedi.

Başkan Gül, “Bu acı kayıpların yaşanmasının sebebi yaşanan zelzelenin boyutu olmakla birlikte büyük kısmı ihmaller, alınmayan tedbirler ve rant uğruna göz yumulan kanunsuzluklardır. Gecenler de yaşanan birebir büyüklükteki Japonya zelzelesinin akabinde dün gerçekleşen Kırgızistan sarsıntısı de kayıpların az olması, bizim kayıplarımızın sebeplerinin zelzelenin boyutu değil alınmayan tedbirler olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur.

Bu kayıpların sebeplerinin en başında yıkılan yahut ağır hasar alarak hizmet veremiyen hastaneler olmuştur. Yıkılan yahut ağır hasar alan hastanelerin enkazında yüzlerce vatandaşımız son nefesini verirken, kapısında enkazdan kurtulup birinci yardım alamadığı için binlerce insanımız hayatlarını kaybetmiş yahut bir uzuvunu kaybetmek durumunda kalmıştır” sözlerini kullandı.

Başkan Gül açıklamasına şöyle devam etti : Bugün yaptığımız saha çalışmalarında Muğla Menteşe Devlet Hastanesi’nin de kimi kısımlarının yıkım kararının kimi kısımlarının sarsıntıya dayanıksız olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Daha vahim kısmı ise bu raporların 2018 den bu yana olması ve hala hastanemizin faaliyette bulunmasıdır. Prof. Dr. Naci Görür’ün bilime dayanarak yaptığı açıklamalarda Muğla vilayetimizde içinde bulunduğu 15 vilayette 7 üzeri bir sarsıntı beklendiğini söz ediyor. Durum bu iken neden hala bilime kulak tıkadığımıza mana veremiyoruz. Özelilikle de Hatay üzere bir yaşanılmış örnek varken.

Biz BASK olarak her daim bilimin ışında emeğin hakkın uğraşını verdik. Bu raporları birinci öğrendiğimiz andan itibaren tüm yetkili kurumlarla resmi yazışmalarımızı yaptık. Bu duruma Muğla Valimiz Sayın İdris Akbıyık’ın büyük hassasiyet göstereceğine inancımız sonsuzdur.”diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir