Bozkırın Kraliçesi Tomris Hatun’un hikayesi TRT Belgesel’de

“Tarihin Efsaneleri” belgesel serisi, her kısmında zaferleriyle tarihe ismini yazdırmış orduların ve efsaneleşmiş hükümdarların öykülerini dökü-drama yoluyla ekranlara getirmeye devam ediyor. Programın yeni kısımlarında, tarihçilerce Türk olduğu kabul edilen ve dünyanın birinci bayan hükümdarı olarak bilinen Tomris Hatun’un öyküsü izleyiciyle buluşacak.

KİROS’A KARŞI VAROLUŞ MÜCADELESİ

M.Ö. 500’lü yıllar, Orta Asya’da yaşayan halkların kıtlık ve savaşlarla yorgun düştüğü bir vakit dilimiydi. Bu güçlü yıllarda İskitlerin baskısı altında ömür uğraşı veren Massagetler, Tomris Hatun’un önderliğinde makûs günleri geride bırakmak için birlik olmayı başarmış ve İskitleri yenmişlerdi. Lakin Massagetler bu zaferle devrin en güçlü imparatorluğu olan Ahamenişler tarafından bir tehdit olarak algılanacak ve varoluş gayretlerini bu kere de Perslere karşı vermek zorunda kalacaklardı. Ahamenişlerin Hükümdarı Kiros, Tomris Hatun’a evlenme teklif ederek onları hükümdarlığı altına almaya çalışacaktı. Bozkırın Kraliçesi’nin ret karşılığıysa savaş hazırlıklarının başlayacağının işaretiydi.

İki kısım olarak ekranlara gelecek olan üretimde, Bozkırın Kraliçesi Tomris Hatun’u ünlü oyuncu Sezin Akbaşoğulları canlandırdı. Yapımcılığını Bekir Yusuf Açıkgöz, Lider Furkan Besli ve Ercan Kaya’nın üstlendiği projenin direktörlüğünü ise Mecit İnanç yaptı.

Tomris Hatun’un sıra dışı uğraşının birinci kısmını aktaracak olan “Tarihin Efsaneleri” yarın akşam saat 20.00’de, TRT Belgesel ekranlarında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir