CHP’nin ekonomi alanındaki danışman ekibinde yer alan isimler hakkında neler biliniyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumartesi günü İstanbul’da düzenlediği ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında Türkiye’deki ekonomik sıkıntılara dair yaklaşımını ve tahlil tekliflerini kamuoyuyla paylaştı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “siyaset üstü beyin takımı” dediği 70 kişilik uzman grubundan kimileri da toplantıda tanıtıldı.

Tümü açıklanmayan takımdan Prof. Dr. Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Hakan Kara, Prof. Dr. Ufuk Akçiğit ve Prof. Dr. Daron Acemoğlu birer konuşma yaptı.

Peki bu dört isim hakkında neler biliniyor?

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi dünyanın merkezi yapacağım” dediği vizyon dokümanını açıkladı

Rifkin: Sarkozy ve Merkel’e danışmanlık yapmış ekonomist

CHP başkanı İkinci Yüzyıla Davet toplantısında Jeremy Rifkin’i “Yeni endüstriyel dönüşüm başdanışmanım” kelamlarıyla tanıttı.

ABD’li ekonomist ve muharrir Rifkin çalışmalarında; bilim ve teknolojideki değişimin iktisat, iş gücü, toplum ve etrafa tesirleri üzerine ağırlaşıyor.

Rifkin, üçüncü sanayi ihtilali kavramsallaştırmasında, karbon çağına dayalı sanayi zamanının sona ermeye başladığını, yakın gelecekte yenilenebilir güce dayalı bir ekonomik modele geçilmesi gerektiğini tartışıyor.

Dünyada yeni teknolojilerle üretim maliyetlerinin düştüğünü belirten Rifkin, bunun da kapitalizmin sonunu hazırladığını, takip eden süreçte ise müştereklere dayalı yeni bir ekonomik sistemin kurulacağını savunuyor.


Jeremy Rifkin

TIKLAYIN | CHP’den ‘Vizyon Belgesi’ | “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında konuşan Jeremy Rifkin kimdir?

Kitapları Türkçe dahil çeşitli yabancı lisanlara çevrilen Rifkin’in yapıtlarından kimileri ABD’de çok satanlar listelerine girdi.

Washington merkezli Ekonomik Trendler Vakfı’nın lideri olan ekonomist, grubuyla birlikte birçok ülke yöneticisine danışmanlık veriyor.

Rifkin dünyanın farklı yerlerinden yenilenebilir güç, elektrik iletim, inşaat, mimarlık, bilişim, elektronik, nakliyecilik ve lojistik şirketlerine danışmanlık hizmeti veren TIR Consulting şirketinin de başında yer alıyor.

Bugüne kadar birçok ülke ve kuruma danışmanlık sunan ABD’li ekonomist,  Avrupa Kurulu başkanlığı devirlerinde eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’ya; iktisat, iklim değişikliği ve güç güvenliği mevzularından danışmanlık yaptı.

Daron Acemoğlu:  2013’te Cumhurbaşkanlığı’ndan ödül almıştı

Daron Acemoğlu, son yıllarda kamuoyunda ismi sık sık duyulan bir ekonomist.

Türkiyeli Ermeni bir ailenin mensubu olarak İstanbul’da doğan Acemoğlu, Ermeni Cemaati’ne ilişkin bir ilkokul ve Galatasaray Lisesi’nde okuduktan sonra yüksek tahsili için İngiltere ve ABD’ye gitti.

Günümüzde ABD’deki Massachuseets Institute of Technology’de öğretim üyesi olarak vazife yapan Acemoğlu, bilhassa politik iktisat konusundaki çalışmalarıyla biliniyor.

Farklı araştırmalarda ABD’nin tesirli ekonomistleri ortasında gösterilen Acemoğlu, iki kere iktisat alanında Nobel mükafatına aday olarak gösterildi.

1993’ten bu yana İngiliz siyaset bilimci James A. Robinson ile ortak çalışmalar yürütüyor.


Daron Acemoğlu

TIKLAYIN | CHP’den ‘Vizyon Belgesi’ | “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında konuşan Daron Acemoğlu kimdir?

2011’de devrin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Daron Acemoğlu’na Türkiye’nin OECD Daimî Temsilciliğiyle ilgili bir teklif ilettiklerini açıkladı.

2013’te Toplumsal Bilimler alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görüldü.

Ödülünü, periyodun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden aldı.

Acemoğlu, 2015’te Murat Üçer ile ortak kaleme aldığı bir makalede, “Avrupa Birliği’nin de teşvikiyle Türkiye’de 2001 ve 2007 ortasında demokrasinin derinleştiğini, ordunun tesirinin azaldığını, siyasi iştirakin genişlediğini, bu periyotta büyümeyi artıran ekonomik ıslahatlar da yapıldığını” savunuyor.

Makalede, 2007’de bu siyasi sürecin aykırıya dönmesiyle hem ekonomik büyümenin suratının yavaşladığı hem de kalitesinin düştüğü öne sürülüyor.

2018 yılında kimi medya organlarında Acemoğlu’nun isminin Ankara kulislerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı için geçtiği ve kendisine teklif götürüldüğü öne sürüldü lakin bu argümanlar teyit edilmedi.

Acemoğlu 2021’de de  Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Şurası toplantısına konuk konuşmacı olarak katılmıştı.

Hakan Kara: Eski Merkez Bankası başekonomisti

CHP’nin toplantısına Ankara’dan görüntü konferans yoluyla katılarak sunum yapan Prof. Dr. Ali Hakan Kara ise iktisattaki gelişmeleri hem birtakım medya organları hem de toplumsal medya hesabından yorumlayan bir isim.

Kara yıllarca Merkez Bankası’nda baş ekonomist olarak çalıştı.

2003-2019 yılları ortasında Türkiye’de para ve makro ihtiyati siyasetlerin tahlili, tasarımı ve uygulanmasında rol oynadığı belirtiliyor.

Bir dönem Dünya Gazetesi ‘nde köşe yazıları yazdı.


Hakan Kara

TIKLAYIN | CHP’den ‘Vizyon Belgesi’ | “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında konuşan Ali Hakan Kara kimdir?

Günümüzde Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak vazife yapıyor.

Akademik çalışmaları para iktisadı, makro iktisat, Merkez Bankası teorisi ve siyaseti ile Türk iktisadı alanlarında ağırlaşıyor.

Twitter’da ekonomik gelişmeleri, paylaştığı grafiklerle yorumluyor.

Refet Gürkaynak: Çeşitli kurumlara danışmanlık da yapmış olan akademisyen

Aynı fakültede öğretim üyesi olan Prof. Dr. Refet Gürkaynak’ın çalışmaları ise para siyaseti, mali piyasalar ve makro iktisat üzerinde ağırlaşıyor.

Gürkaynak’ın üniversite sayfasında, geçmiş yıllarda danışmanlık yaptığı kurumlar ortasında Memleketler arası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da bulunuyor.

Gürkaynak ve Selin Sayek Böke imzasıyla 2013 yılında Birikim dergisinde yayımlanan ‘AKP devrinde Türkiye Ekonomisi’ başlıklı makalede, 2002-2006 periyodunda AKP’nin Kemal Derviş’ten devraldığı IMF programını uyguladığı belirtildikten sonra şu yorum yapılıyor:

“Birikim sayfalarında bir IMF programının övüldüğü birinci satırlar olabilecek bu noktada, 2001 programının içsel tutarlılık, uygulanabilirlik ve kredibilite yaratma bakımından çok kuvvetli bir program olduğunu, bu programın o vakte kadarki yerleşik IMF reçetelerinin dışında öğeler içerdiğini ve genel çerçevenin uygulanmasında atılacak somut adımların büyük ölçüde Türkiye bürokrasisi tarafından belirlendiği, yerli bir program olduğunu vurgulamak gerekir.”

 
Refet Gürkaynak

TIKLAYIN | CHP’den ‘Vizyon Belgesi’ | “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında konuşan Prof. Dr. Refet Gürkaynak kimdir?

Gürkaynak, 2019’da Gazete Duvar ’da yayımlanan söyleşisinde yeniden 2001 programının yeterli bir program olduğunu belirtti ve “Mevcut şartlar altında siyasi iktidar sıcak bakmıyor olsa da Türkiye IMF’nin kapısını çalacak mı?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Bana kalırsa evet. Borcun er geç kamusallaşacağını, kamunun da o yükü sırtlamak için gereken borcu IMF’den alacağını düşünüyorum.”

Gürkaynak, birebir vakitte Youtube kanalı aracılığıyla gündemdeki ekonomik gelişmeleri yorumluyor. 

Ufuk Akçiğit: Chicago Üniversitesi’nden makro siyaset uzmanı

CHP’nin toplantısında ismi açıklanan isimlerden Prof. Dr. Ufuk Akçiğit ise yüklü olarak sanayi ve istihdam alanıyla ilgili konuştu.

Ekonomist Ufuk Akçiğit, Türkiye’den göçen bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğdu.

Küçük yaşlardayken ailesiyle Bursa’ya döndü.

Koç Üniversitesi’nde başladığı yükseköğretimini yurtdışında sürdürdü.

Doktorasını ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de yaptı.

 
Ufuk Akçiğit

TIKLAYIN | CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı” programı | Ekonomist Ufuk Akçiğit: Makûs haber, çok fazla alanda sorunlar var; güzel haber, yapabilecek çok şeyimiz var

Bir makro ekonomist olarak, araştırmaları ekonomik büyüme, üretim verimliliği, rekabet, özelleştirme, sanayi siyasetleri, firma dinamikleri, beşerî sermaye ve inovasyon iktisadı üzerine odaklanıyor.

Akçiğit, bir araştırma fonu sayesinde oluşturduğu grupla, 1990’larda Doğu-Batı Almanya’nın birleşmesinde yaşanan ekonomik aksaklıkları ve hala süregelen gelir farklılığını inceliyor.

Washington, Londra ve Münih merkezli çeşitli araştırma merkezlerinde çalışmalar yürütüyor.

Akçiğit’in geçmişten bugüne proje danışmanlığı yaptığı kurumlar ortasında Chicago Merkez Bankası, Danimarka Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Dünya Bankası, IMF, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir