Çin, emlak sektörünü kurtarmak için kapsamlı önlemler açıkladı

Çinli yetkililer krizdeki emlak dalını kurtarmak için kapsamlı tedbirler açıkladı. Ülkedeki düzenleyici otoriteler uzun müddettir devam eden sert pandemi kısıtlamalarını ve dünyanın 2 numaralı iktisadını baskılayan emlak krizinin tesirini hafifletmeye çalışıyor.

Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komitesi, dalın “istikrarlı ve sağlıklı gelişimini” teşvik etmek için 16 unsurluk bir yönerge yayınladı.

Önlemler ortasında borç yükü altındaki konut geliştiricileri için kredi dayanağı, projelerin tamamlanarak mesken sahiplerine teslim edilmesini sağlamak için finansal takviye ve ertelenmiş krediler için yardım yer alıyor.

KURTARMA PLANI NE İÇERİYOR?

Kurtarma planı kapsamında, konut şirketlerinin önümüzdeki altı ay içinde vadesi gelen ödenmemiş banka kredileri ve borçları bir yıl boyunca uzatılabilecek, tahvillerinin geri ödemesi de müzakereler yoluyla ertelenebilecek yahut takas edilebilecek.

Geçtiğimiz yıl Çin’in en büyük emlak şirketi olan Evergrande’nin finansman sıkıntıları ile karşı karşıya kalarak projeleri teslim edememesi sonrası ülke ipotek boykotlarına ve konut satın alanların protestolarına sahne olmuştu. Evergrande’nin yaşadığı sorun ise emlak kesimi üzerindeki zincirleme tesirleri tetikledi.

PANDEMİ KISITLAMALARI İLE İLGİLİ PLAN DA AÇIKLANDI

Öte yandan kurtarma planının ülkedeki sıfır covid siyaseti ekseninde uygulanan pandemi kısıtlamaların ekonomik yükünü hafifletmeyi amaçlayan planla birebir gün açıklanması da dikkat çekti. Çin iktisadı uzun müddettir pandemi kısıtlamalarının ve emlak krizinin yarattığı problemlerle boğuşuyordu.

Cuma günkü virüs kısıtlamalarının ekonomik ve toplumsal yükünü hafifletmeyi amaçlayan 20 unsurluk paketin akabinde açıklanan plan, Şi Jinping’in odağını iktisada çevirdiğinin bir sinyali olarak görülüyor.

EKONOMİK GÖSTERGELER ZAYIF SEYREDİYOR

Çin’de ekonomik aktivitenin beşte birini oluşturan dev emlak piyasasının krize girmesi de hem mesken alıcılarını hem de bankaları tekrar süreç yapmaya isteksiz kılmıştı.

Ekonomik göstergeler toparlanmanın dalgalı seyrini gösterirken, hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme maksadına ulaşması sıkıntı görünüyor. Çin iktisadı, birinci üç çeyrekte yüzde 3 büyüme kaydetmişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, Çin için 2022 büyüme kestirimlerini yüzde 3,2 ve 2,8’e düşürürken bu yılki büyümenin, Covid-19 salgınının başladığı 2020 yılı hariç son 40 yıldaki en düşük büyüme oranı olması bekleniyor.

Öte yandan Yuan bu yıl dolar karşısında yaklaşık yüzde 12 düşse de bu durum ihracatın daralmasını engelleyemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir