Denizlerde av yasağı yarın başlıyor… Balıkçılardan yasağa uyma çağrısı yapıldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, yarın başlayacak denizcilik av yasağını kıymetlendirerek, “Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekiyor. Yasak avcılık faaliyetlerinin de il-ilçe müdürlüklerimize ya da jandarmaya bildirilmesi ehemmiyet taşıyor.” tabirini kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 15 Nisan’dan sonra tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık yapanların balık avlayamayacağını bildirerek, av yasaklarının balık popülasyonunu ve denizleri korumak için alınan bir tedbir olduğuna işaret etti.

Denizlerdeki av yasağının 1 Eylül 2023’e kadar devam edeceğini aktaran Bayraktar, “Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekiyor. Yasak avcılık faaliyetlerinin de il-ilçe müdürlüklerimize ya da jandarmaya bildirilmesi değer taşıyor. Av yasağı müddetince balıkçı tezgahlarında daha çok kültür balıkları olan çipura, levrek ve alabalığın yanı sıra ithal edilen balıkları ve av döneminde avlanıp uygun şartlarda saklanan balık çeşitlerini bulmak mümkün olacak. Av yasağının başlamasıyla birlikte, balıkçılar kara suların bitişiğindeki milletlerarası sularda ve su eserleri avcılık bildirisi ile getirilen düzenlemelere uyulması koşuluyla uzatma ağlarıyla avcılık yapabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, av yasaklarına uyulmasının kesim için büyük ehemmiyet taşıdığını belirtirken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tezgahlardaki balık çeşitlerinin ve ölçülerinin azalmaması için ağır baskı altında yapılan avcılıkta yasaklar büyük rol oynuyor. Balık alırken uzunluk yasağına karşıt olarak avlanmış küçük balık satışına, av yasağı müddetince yasak olan tiplerin satışına ve balık satış yerlerinde minimum hijyen kaidelerine uyulup uyulmadığına dikkat edilerek balık alınmalıdır. Vatandaşların bu taraftaki hal ve tavırları balıkçılık bölümü için büyük kıymet arz ediyor. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir