Depremde ölü sayısı artıyor

AFAD tarafından yapılan açıklamada ”Alınan son bilgilere nazaran Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ vilayetlerinde toplam 45 bin 89 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” denildi

AFAD’dan yapılan açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde 11 bin 20 artçı sarsıntı meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da 45 bin 89 kişi hayatını kaybetti. Bölgeden tahliye edilen ve kendi imkanları ile gittikleri vilayetlerde valilik yahut kaymakamlıklara başvurarak kayıt yaptıranların sayısı 1 milyon 971 bin 589’a ulaştı.

Bölgede hala AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Kıyı Güvenlik, DAK, İtimat, itfaiye, tahlisiye, MEB, STK’ler ve memleketler arası arama kurtarma çalışanından oluşan toplam 6 bin 368 arama kurtarma çalışanı misyon yapıyor.

Ayrıca zelzele bölgelerinde AFAD, emniyet, jandarma, MSB, UMKE, ambulans, lokal güvenlik, lokal dayanak grupları ile gönüllüler ve saha işçisinden toplam 234 bin 636 kişi bulunuyor.

Afet bölgesinde başta ekskavatör, cazibeli, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör ve gibisi iş makineleri olmak üzere toplam 18 bin 40 aracın misyonu devam ediyor.

Bölgeye, işçi ve gereç sevkiyatı için kurulan hava köprüsü ile Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sıhhat Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı 116 helikopter ve 76 uçakla bugüne kadar 13 bin 999 sorti yapıldı.

Bu ortada bölgede Ulusal Savunma Bakanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı tarafından toplam 38 gemi görevlendirildi.

358 bin 37 çadırın heyetimi tamamlandı

Depremden ağır halde etkilenen bölgelere, bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile farklı ülkeler ve memleketler arası kuruluşlar tarafından sevk edilen 358 bin 37 çadırın heyetimi tamamlandı. 11 vilayet ve 332 noktada konteyner kentler oluşturulurken, 10 vilayet ve 162 noktada konteyner kent kurulumları devam ediyor.

Afet bölgesinde ve afet bölgesi dışında çadır, konteyner, GSB yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, MEB tesisleri ve başka tesislerde barınma hizmeti sunulan kişi sayısı 1 milyon 915 bin 687’ye ulaştı

Afet psikososyal dayanak çalışmaları kapsamında, 4 taşınabilir toplumsal hizmet merkezi Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Malatya’da görevlendirildi. Zelzele bölgesinde 691 bin 388, zelzele bölgesi dışında 333 bin 903 olmak üzere toplam 1 milyon 25 bin 291 bireye psikososyal takviye verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir