Dev fuarda Sakarya’nın kentsel dönüşüm planı açıklandı

SAKARYA (İGFA) – Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) “Dayanıklılık ve Ötesi” ana temasıyla düzenlediği “Marmara Milletlerarası Kent Forumu” İstanbul’da İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Foruma konuk olarak Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Şanlı de katıldı. ‘Başkanlar Konuşuyor’ isimli oturumda konuşmacı olan Şanlı’ya Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaşve İstanbul’dan Gaziosmanpaşa, Fatih, Büyükçekmece belediye liderleri ile Türkiye genelinden farklı kentlerin belediye liderleri eşlik etti. Şanlı, Sakarya’yı yalnızca sarsıntıya değil besine, suya, olumsuz her kurala karşı sağlam hale getirmek hedefiyle yürüttükleri siyasetleri ve projeleri anlattı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Sakarya’nın geleceğini daha inançlı bir temel üzerine inşa etmek istediklerini belirten Ulu, maddi adımların yanı sıra toplumsal şuuru oluşturma gayreti ortaya koyduklarını ve kurdukları Kentsel Dönüşüm Dairesi ile “depreme hazır bir şehir” projesi üzerinde ağır biçimde çalıştıklarını anlattı. Riskli bölgeleri tesit edip inançlı yerleşim alanlarının inşası için KONUT A.Ş çatısı altında konut üretimine başladıklarını tabir eden Şanlı, “Kentsel dönüşüm ve dayanıklılık yalnızca belediyenin değil, tüm toplumun ortak sorumluluğudur” vurgusu yaptı ve sarsıntıya hazır bir kentlerin inşası için “dönüşüm sorumluluğu” vurgusu yaptı.

“SAKARYA’YI GÜÇLÜ BİR TEMELDE İNŞA EDECEĞİZ”

Belediyeler ortası iş birliği kültürünün kıymeti, bölgesel uyumun direnç kazanması başlıklarının konuşulduğu forumda Sakarya’yı anlatan Lider Büyük: “Kentsel dayanıklılık stratejileri geliştirerek binalarımızı güçlendirerek, altyapının yenilenmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi üzere kritik adımlarla, Sakarya’nın geleceğini daha inançlı bir temel üzerine inşa etmek için kararlılıkla ilerliyoruz. Riskli bölgelerde yer alan binaları inançlı hale getirmek ismine vatandaş-belediye iş birliği ile kentsel dönüşüm uygulamalarına başladık” dedi.

Başkan Aziz, konut A.Ş ile kentsel dönüşüme bir adım attıklarını ve ailelerin inançlı, huzurlu bir etrafta ömür sürmeleri için çalıştıklarını söz etti.

Dernekkırı Afet İdaresi ve Eğitim Merkezi projemizi süratle hayata geçireceklerini belirten Lider Ulu, “Bu merkez, hemşehrilerimizin afet durumlarında yanlışsız adımlar atabilmeleri için kıymetli bir eğitim kaynağı olacak. KONUT A.Ş projesiyle yalnızca konut inşası değil, tıpkı vakitte hayat kalitesini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen kapsamlı bir projedir. Ailelerimiz inançlı, huzurlu bir etrafta yaşamanın tadını çıkaracaklar. Ayrıyeten, projemizin çevresel sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olarak tasarlanmış olması, tabiata saygımızın bir göstergesidir. Unutulmamalıdır ki, Kentsel dönüşüm ve dayanıklılık yalnızca belediyenin değil, tüm toplumun ortak sorumluluğudur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir