Emre Yıldır davasında, yerel mahkeme Yargıtay’ın tahliye kararına uymadı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, ömrüne son veren 23 yaşındaki Emre Yıldır‘a 9 yaşından itibaren 9 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu teziyle tutuklu yargılanarak 26 yıl mahpus cezası alan akrabası 68 yaşındaki Vedat Tarhan‘ın, Yargıtay kararı ile tahliye edilmesine ait kararına Edirne 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi uymadı. Mahkeme sanık Tarhan’a isimli denetim kuralı ve yurt dışına çıkış yasağı getirerek, kararında direndi. Dava hakkında kesin kararı Yargıtay Ceza Genel Konseyi verecek.

Çorlu ilçesinde 9 yaşından itibaren, 9 yıl boyunca akrabası Vedat Tarhan’ın cinsel istismarına uğrayan Emre Yıldır, 29 Nisan 2019’da 15’inci kattaki konutlarının penceresinden atlayarak, ömrüne son verdi. İntihar etmeden 1 ay evvel ailesine 2002-2003 yıllarında konutlarında kalan Vedat Tarhan’ın 2011 yılına kadar kendisine cinsel istismarda bulunduğunu açıklayan Emre Yıldır’ın, sanık ile yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin ses kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduğu, lakin dilekçenin intihardan sonra sürece koyulduğu ortaya çıktı.

TIKLAYIN | Emre Yıldır, cinsel istismara uğradığını anlatmış, dava sürecinde hayatına son vermişti; istismar sanığı hâkim karşısına çıkıyor

26 yıl mahpus cezasına çarptırıldı

Emre Yıldır’ın intiharından sonra gözaltına alınan ve ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ argümanıyla tutuklanan Vedat Tarhan, davanın görülen birinci duruşmasında tahliye edildi. Savcının itirazının akabinde hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Vedat Tarhan, 19 Ağustos 2019’da Çanakkale’de yakalanıp, tutuklandı. Tarhan, Edirne 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Kasım 2020’de görülen 10’uncu duruşmada, ‘çocuğun nitelikli istismarı’ hatasından rastgele bir indirime gidilmeden, 26 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Gizli ses kaydı kanıt oldu

Mahkeme, davaya ait gerekçeli kararını da açıklayarak, Tarhan’ın 26 yıl mahpus cezası almasını sağlayan en kritik kanıt pozisyonundaki zımnî ses kaydını ‘hukuka uygun ve karara temel delil’ olarak kabul etti. 20 dakikaya yakın süren kayıtta Tarhan, Emre Yıldır’a yönelik hareketlerini kabul etti. Kararda, “Mağdurun uğradığı cinsel istismar hareketleri nedeniyle vücut ve ruh sıhhati bozuldu. Ruhsal olarak çöküntü yaşaması nedeniyle sanığın hareketlerine karşı koyması, hayatın olağan akışına da uygun değil. Sanığın, mağdura yönelik zincirleme halde ‘nitelikli cinsel istismar’ hatasını işlediği istikametinde mahkememizde tam bir vicdani kanıya varılmıştır” denildi.

TIKLAYIN | Emre Yıldır’ı yıllarca istismar edip, intihara sürükleyen sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Yargıtay tahliye kararı verdi

Tarhan’ın avukatının itirazı ile dava evrakı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25’inci Ceza Dairesi’nce ele alındı. İncelemeyi geçen yıl mart ayında tamamlayan 25’inci Ceza Dairesi, lokal mahkeme kararının yerinde olduğunu hükmetti. Bu karar da Yargıtay’a taşındı. Belge, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin önüne geldi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yıldız, 10 Ağustos 2021’de 9’uncu Ceza Dairesi’ne gönderdiği yazıda, sanık avukatlarının temyiz talebinin reddi, istinaf mahkemesi kararının da onanması tarafında görüş bildirdi. Lakin evraka bakan 9’uncu Ceza Dairesi, istinaf mahkemesinin kararını bozarak, Tarhan’ın tahliye edilmesine karar verdi. Tahliye yazısı ile birlikte Tarhan, bulunduğu Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 8 Mart 2022’de tahliye edildi.

Tahliye kararı lokal mahkemede görüşüldü

Yargıtay’ın zanlıya ait tahliye kararı bugün Edirne 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşüldü. Duruşmaya Emre Yıldır’ın ailesi ve avukatları katılırken, sanık Vedat Tarhan ise ‘can güvenliğinin olmadığı’ gerekçesiyle katılmadı. Tarhan’ın avukatları mahkemede hazır bulundu. Mahkeme heyeti duruşmada Yıldır’ın ailesine Yargıtay’ın kararını sordu. Sanık Tarhan’ın avukatları ise karara ait savunmalarını yaptı.

TIKLAYIN | Cinsel istismarda bulunduğu Ahmet Emre Yıldır’ın intiharına neden olan Vedat Tarhan’a 26 yıl mahpus cezası

Mahkeme, Yargıtay’ın kararına uymadı

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, Yargıtay’ın bozduğu 26 yıl mahpus cezasına yönelik kararlarında uymadı. Heyet ayrıyeten, sanık Vedat Tarhan hakkında isimli denetim kaidesi getirdi. Karar sonrası Yıldır’ın ailesi büyük sevinç yaşadı. Emre Yıldır’ın ablası Nur Aslı Kaynar, Tarhan’ın bir an evvel yakalanması gerektiğini belirtti. Kaynar, “Acilen tutuklanmasını, tekrardan adalete teslim edilip demir parmaklıkların gerisine girmesi için bir an evvel harekete geçilmesini istiyoruz. Şu an biz kendisinin kaçmış olabileceğinden şüpheleniyoruz. Daima mahkemelerde can güvenliğinin olmadığı söyleniyor. Biz katil değiliz, katil olmak isteseydim Emre’yi onun elinden almak için gittiğimde o adamı öldürür, o halde hayatıma devam ederdim. Lakin biz ailecek adaleti seçtik. Emre adalet geç geldiği için intihar etti fakat bugün tekrar Emre için adalet tekrar doğdu. Bir an evvel bu adamın parmaklıklar arkasında girmesini istiyorum” diye konuştu.

TIKLAYIN | 26 yıl mahpus cezası almıştı: İntihar eden Emre Yıldır’a çocukluğundan beri cinsel istismarda bulunan Vedat Tarhan tahliye edilmiş

“Kesin kararı Yargıtay Ceza Genel Şurası verecek”

Yıldır ailesinin avukatı Merve Uçanok da verilen direnme kararının yapılabilecek en hoş şey olduğunu belirtti. Uçanok, “Yargıtay’ın bozma ilamına karşı diyeceklerimiz soruldu bize, biz de diyeceklerimizi ilettik mahkemeye. Bunun akabinde mahkeme bir karar verdi, bu da direnme kararı oldu. Direnme kararı ile bir arada daha evvel verdiği ceza kararını tekrar etti. Bu durumda şu an yapılacak olan belge Yargıtay Ceza Genel Heyeti’ne gönderilecek ve konseyde bir karar verilecek ve artık o karar da kesin nitelikli karar olmuş olacak. Bu etapta yapılabilecek en hoş şey buydu ve bunu gerçekleştirdik. Bunun için de hukuk ismine bugün çok memnunum. Emre de bunu hissediyordur ve rahat uyuyordu diye temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

“Adli denetim kuralı ve yurtdışı çıkış yasağı getirildi”

Tarhan hakkında isimli denetim kaidesi ve yurtdışına çıkış yasağı da getirildiğini söyleyen Uçanok, “Direnme kararı verilirken birebir vakitte isimli denetim kararı da verildi, yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Lakin bugün sanık duruşmaya getirtilmedi. Sanık avukatları tarafından şöyle bir münasebet sunuldu; ‘Can güvenliği yokmuş’ bu yüzden getirtilmedi. Fakat bir mazeret, sıhhat raporu sunulmadı. Münasebetiyle biz sanığın nerede olduğunu bilmiyoruz, tahminen kaçtı, bu husus hakkında bir fikrimiz yok. İlerleyen evrelerde bunlar ortaya çıkacaktır” formunda konuştu.(DHA)

TIKLAYIN | Hayatına son veren Emre Yıldır’ın annesi, oğluna cinsel istismarda bulunan Vedat Tarhan’ın tahliyesine sitem etti: Bu haberle yine öldük!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir