Erkan Baş: Hedefimiz 50-55 civarı ilde seçime girmek

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Genel Lideri Erkan Baş, Halk TV ekranlarında yayımlanan Başkan Masası programında Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya’nın gündeme dair sorularını yanıtladı.

Erkan Baş açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

DEPREMİ UNUTTURMAMAK SORUMLULUĞUMUZ: Bir tarafta hala hayat devam ederken zelzele bölgesinde durum bu türlü değil. Sarsıntısı hiç unutturmamak üzere bir sorumluluğumuz var. Sarsıntıda işlenen cürümlerin hesabını sormamız için buna da muhtaçlık var. İkisini de bir ortada düşünmek lazım. Bugün bu sarsıntının felakete dönüşmesinin gerisinde ne var? Hazırlıklı olmamak var. Bugün de seçimi de zelzeleyle alakalı çaba alanı olarak görmemiz lazım.

BELEDİYELER GİTMESE DURUM ÇOK DAHA MAKUS OLACAKTI: Recep Tayyip Erdoğan’a gelince, sanki kendisi kendi söylediklerine inanıyor mu? Beşerler, bütün halk birbirine dayanak oldu. Beşerler çaresizlik içinde yardım beklediler onlara ulaşılamadı. Sonra biz ne öğrendik. Kızılay’ın insanların çaresizliğinden para kazandığını, AFAD’ın işini yapamadığını öğrendik. Şayet yurttaşlar ve ‘Buraya gelmediler’ dediği belediyeler oraya gitmeseydi durum çok daha berbat olacaktı.

TARİKATLARDAN BİLE GELİP YARDIM EDEN OLDU: Türkiye’de asrın dayanışması örgütlendi. Bunu hiçbir siyasi parti kendi başına yapmadı. Temel olarak TİP’in farkı ne? Biz sıradan insanların idarede yer almasını savunan bir parti olduğumuz için, zelzele haberi alınır alınmaz İstanbul’daki vilayet merkezimiz dayanışma merkezi haline geldi. TİP’in yaptığı şey yurttaşın yüreğindeki dayanışma ruhuna katkı vermek oldu. Şunu gururla söylüyorum; zelzele bölgesi için TİP’e yapılan bütün yardımlar, kuşkusuz sarsıntı için kullandı. Biz yardımları paylaştırırken de bize oy verir mi vermez mi, bizi sever mi sevmez mi demedik. Tarikatlardan bile gelip ‘Siz adil dağıtırsınız’ diyerek yardım eden oldu. Biz bunu sorumluluk gereği yaptık fakat biz yapmadan da esasen devlet bunu yapmalıydı.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN SON KULLANMA TARİHİ GEÇTİ: İttifak Türkiye siyasetinde yeni bir olgu. Şimdi alışamadık fakat alışacağız. İttifak içinde farklı görüşlere gereksinim vardır. Yurttaşta da iktidardan kurtulma isteği o kadar benimsenmiş ki. “Aman bir kusur olmasın” kuşkusu var. Biz uğraş ittifakıyız. Biz ufak tefek seçim tartışmalarıyla ziyan görecek kusur yapmayız. Bizim ittifakımız Türkiye’deki bütün insanların çıkarları için bir ortaya geldi. Şöyle bir ortak telaşımız var; ‘Türkiye saray rejiminden kurtulmalı.’ Cumhur İttifakı’nın son kullanma tarihi geçti. Bunlardan kurtulduğumuz gün Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı açılacak.

HEDEFİMİZ 50-55 CİVARI VİLAYETTE SEÇİME GİRMEK: Bizim gayemiz parlamentoda bugüne kadar gereğince temsil edilemediğini hisseden milyonlarca yurttaşımız var. Onların da parlamentoda olması lazım. Bayan hakları temsilcilerinin, iklim temsilcilerinin de parlamentoda olması lazım. Tüm yurttaşlara kelam veriyorum; Verdiğiniz her oy en düzgün halde pahalandırılacak. Bizim maksadımız 50-55 civarı vilayette seçime girmektir.

SOSYALİSTLER BARAJ RİSKİ OLMADAN SEÇİME GİRİYOR: 60 yıl sonra sosyalistler birinci kez baraj riski olmadan seçime giriyor. Bu sorunu ortadan kaldırdık. Bu muazzam ve heyecan verici bir şey. Biz asla muhalefet içinde rekabete girmeyeceğiz. Yeşil Sol Parti 81 vilayette seçime girecek. Biz ise kendimizi güçlü hissettiğimiz vilayetlerde seçime gireceğiz. Yurtdışındaki seçmenlerimize söylüyorum. Lütfen oy kullanın. Yurtdışındaki oylar bile milletvekili sayılarını etkileyecektir. Biz seçimde ortağız. Biz bu seçimde ülkeyi tek adamlık sisteminden kurtaracağız. Hasebiyle parlamentoyu daha sesli hale getirmeliyiz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir