ERÜ Hastaneleri’nde “Dünya KOAH Günü” etkinliği

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimliğinin katkılarıyla, Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu ile Türk Toraks Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen aktiflik kapsamında, Gevher Nesibe Hastanesi girişinde stant kuruldu. Burada hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı ve fiyatsız Teneffüs İşlev Testi (SFT) yapıldı.

15 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle kurulan standa, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’ ta ziyaret ederek, Prof. Dr. İnci Gülmez ’den KOAH aktifliği hakkında bilgi aldı.

15 Kasım Dünya KOAH Günü aktifliği hakkında bilgiler veren Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. İnci Gülmez, Dünya KOAH Günü’nün bu yılki temasının iklim değişimi ve tesirlerini de kapsayacak formda ‘Havamızı Koruyalım, KOAH’sız Yaşayalım’ olarak belirlendiğini, pak hava ve akciğer sıhhatinin kıymetinin vurgulanmasının amaçlandığını söyledi.

Prof. Dr. İnci Gülmez, Akciğerleri sağlıklı tutmak ve sağlıklı nefes alabilmek için; Tütün ve tütün eserlerinin kullanılmamasını, soluduğunuz ortam havasının pak tutulmasını, sistemli ve istikrarlı beslenilmesini, nizamlı idman yapılmasını, yaş grubunuza uygun aşıların olunmasını ve iklim değişimine duyarsız kalınmaması gerektiğini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir