Europol’ün ‘para aklama’ operasyonunda 2 bin 469 kişi gözaltına alındı

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) uyumunda 25 ülkede gerçekleşen kara para aklama ve para kuryelerine yönelik operasyonda 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı, 8 bin 755 para kuryesinin tespit edildiği bildirildi.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada, para aklayan ve kuryeleri işe alan 222 kişi ve 8 bin 755 para kuryesinin tespit edilerek 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Yaklaşık 1800 farklı banka ve kurumun dayanak verdiği operasyonda 4 bin 89 kuşkulu süreçten 17,5 milyon avro “kara para”nın ele geçirildiği kaydedildi.

Avrupa Bankacılık Federasyonu (EBF), Avrupa Birliği İsimli İşbirliği Kurumu (Eurojust) ve Interpol’ün de dayanak verdiği operasyonda, AB üyesi ülkelerin güvenlik güçlerinin yanı sıra İngiltere, ABD, Singapur, Hong Kong ve Moldova güvenlik ünitelerinin de yer aldığı ve bu ülkelerde 1648 isimli soruşturmanın yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Masum şahısların “para aklama” kabahatine alet olmasını engellemek isteyen Europol, bugünden itibaren toplumsal medya üzerinden “#DontBeaMule” (kurye olma) etiketiyle farkındalık oluşturmaya çalışacak.

Europol, “para aklama” cürmüyle gayret gayesiyle “Avrupa Para Kuryesi Operasyonu” (European Money Mule Action) ismiyle daha evvel de 7 operasyon gerçekleştirmişti.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir