EYT’de geri sayım başladı! İlk maaşlar ne zaman yatacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ait (EYT) teklifin 28 Şubat günü Meclis’in açılmasıyla görüşülüp kısa müddette yasalaşması bekleniyor. Pekala birinci maaşlar ne vakit yatacak? İşte ayrıntılar…

Türkiye Büyük Millet Meclisi önümüzdeki hafta çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek. EYT teklifi rastgele bir değişikliğe uğramadan yasalaştırılacak.

İLK MAAŞLAR NİSAN AYINDA HESAPLARA YATIRILACAK

Yasa yürürlüğe girdikten sonra EYT’liler de emeklilik müracaatında bulunabilecek. Müracaat tarihini takip eden ay maaşlar ödenecek, bu durumda birinci maaşların nisan ayında hesaplara yatırılması planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ekonomistler açıklamasında şu tabirleri kullandı: “EYT’li olanlar ile olağan emekli aylığı alanlar ortasında hiçbir farklılık yoktur. Lakin EYT’li vatandaşlarımızın emekli olabilmeleri için öncelikle kanunun çıkması, bu kanunun Resmi Gazete’de yayımlanması, vatandaşların dilekçe vermesi ve emekli olması gerekiyor.

‘EMEKLİYSE YAKINLARA AYLIK BAĞLANIYOR’

Emekli olmasıyla birlikte de şu anda halihazırdaki mevzuat yeterince hayatını kaybederse emekli olan vatandaşımız yakınlarına emekli aylığı bağlanabiliyor.

AYLIK BAĞLAMA İÇİN NE KADAR SİGORTA MÜDDETİ GEREKİYOR?

Deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına aylık bağlanabilmesi için SSK’da 900 prim günü sayısı, Emekli Sandığı ve Bağkur’da 1800 prim günü sayısı olmalı.

Bu suretle ölen vatandaşlarımızın yakınlarına emekli aylığı bağlanabiliyor. Burada emeklilik talebe bağlı bir süreçtir. Ayrıyeten EYT’de birinci maaşların Nisan ayında yatırılması planlanıyor.

DEPREM SEBEBİYLE GELİR ELDE EDEMEYEN VATANDAŞLARA SAĞLANAN DAYANAKLAR NELER?

Şu anda Cumhurbaşkanının talimatıyla kısa çalışma ödenekleri ve nakdi fiyat takviyeleri tıpkı pandemide olduğu üzere çabucak gündeme alındı. Bununla bir arada işletmeler ayaktaysa, işletmelere dayanak olsun ve istihdam sürdürülebilir olsun diye kısa çalışma ödenekleri ödenecektir.

Eğer şirketler ortadan kalktıysa kısa çalışma ödeneği ödenmiyorsa, nakdi fiyat takviyesi ile şu anda vatandaşlarımıza bir aylık bağlanabilir.

Yine işsizlik maaşları gündemde. İşsizlik maaşları ise son 3 yılda en az 600 prim günü ödendiyse ve kesintisiz 120 gün çalışıldıysa 600 ile 899 gün ortasına 6 aylık, 900 ile 1079 gün ortasına 8 aylık, 1080 ve daha fazla günü olanlara 10 aylık işsizlik maaşı bağlanabiliyor.

‘EN AZ 3 BİN 12 TL, EN FAZLA 6 BİN 25 TL’

Burada en az 3 bin 12 TL, en fazla 6 bin 25 TL’lik işsizlik maaşı bağlanabiliyor. Şu an için meblağlardan çok işsizlik maaşının müddetinin uzatılmasını bekliyoruz. En az 6 ay en fazla 10 ay ödeme yapılıyor. Bu mühletlerin uzatılması gündeme gelebilir. Depremzede vatandaşların iş hayatına dönmesi çok çabuk olmayacaktır.

DASK’IN YANI SIRA ÖZEL SİGORTA YAPTIRMIŞ ŞAHISLARIN MESKENLERİNİN YIKILMASI DURUMUNDA ZARARIN TÜMÜ KARŞILANIYOR MU?

DASK’ta mesken sahipleri korunuyor. Yani kiracı birtakım durumlarda DASK yapmak zorunda kalıyor ancak kiracılar buradan bir meblağ alamıyor, mesken sahipleri için alınan bir fiyattır. En fazla 640 bin liralık DASK ödemesi mevcut.

Ama konut sigortasında yatırılan sigorta primlerine bağlı olarak zelzelede meskenini yitirmiş vatandaşlarımızın rayiç mesken bedellerinin alması, rayiç eşya bedellerini alması ve manevi olarak sakatlanma ve öteki konularda sigorta kapsamında fiyat alması gündemdedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir