Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi…. Bakan Kurum: Dev eserlerimizle İstanbul istikbale doğru yürüyor

İşte Bakan Kurum’un açıklamalarından satır başları:

Depremde yitirdiğimiz tüm canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Sultan Fatih’in emaneti İstanbul’dayız, coşkuluyuz, heyecanlıyız. Büyük dönüşüm yeni Fikirtepe diyoruz bu memnunluğu da kardeşlerimizle sizlerle yaşıyoruz. Kangren haline gelmiş sorunu çözen, imkansızlığı mümkün kılan bir iradenin aslında daima birlikte sonucunu görüyoruz. Anahtarlarımızı teslim ediyor, yeni dönüşümleri başlatıyoruz.

Belki de dünyada hiçbir başkanın göze alamayacağı söz etmeyeceği bir söylemi Cumhurbaşkanımız 2012 yılında, ‘milletin sevdası uğruna her türlü siyasi bedeli göze alıyorum’ dedi, ‘kentsel dönüşüm başlayacak’ dedi.

3,3 milyon yuvamız zelzeleye karşı güçlü hale getirildi. Son 20 yılda TOKİ ile 1,2 milyon konutu ürettik, 5 milyona yakın ailemizi sıcak konutlara kavuşturduk. Cumhurbaşkanımız dönüşmeyen tek bir sıhhatsiz konut kalmayacak diyor.

Aslında şöyle İstanbul’a kuşbakışı bakabilsek 58 riskli alandaki şantiyelerimizi görürsünüz. Son 20 yılda yaptığımız 2012’de başlatıp bugüne getirdiğimiz süreçte 695 bin konutun daha inançlı hale getirildiğine şahit oluruz.

Sahada 93 bin konutun dönüşümü devam ediyor. İFM dev eserlerimizle yapıtlarımız İstanbul istikbale yanlışsız yürüyor.

Depremler sebebiyle 130 bin kardeşimizi, canımızı yitirdik. Biz bir daha bu acıyı yaşamak istemiyoruz.

“60 BİN VATANDAŞIN HAYATINI DEĞİŞTİRECEK YERİN ÖNÜNDEYİZ”

Halis bir niyetin sonuçlandığı 60 bin vatandaşın hayatını değiştirecek yerin önünde duruyoruz. İnşa çalışmalarını bu yıl içinde bitirerek etap etap teslim edeceğiz. 1648 konutumuzu yaptık, anahtarlarımızı teslim edeceğiz.

Yeni başlayacağımız etaplardaki yuvalarımız sizler için güzel uğurlu olsun. Buradan da bir defa daha tabir ediyorum. Asrın felaketinin akabinde geçen 75 günde 100 bin konutun temelini atan büyük irade, 3 yılda Fikirtepe’nin konutlarını, 1,5 milyon yeni konutu teslim edecek güce sahiptir. Bunun teminatı da garantisi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Bu aziz kentin tarihini kültürünü 500 yıllık duruşunu hissedemeyenler İstanbul’umuzu anlayamazlar. Aziz kentin gereksinimlerini öngöremeyenler sıkıntısına deva olamazlar. İstanbul’un sarsıntı bütçesini kısanlar bu kenti yaşatamazlar. Laf değil eser burada, kelam değil yatırım burada, algı değil hakikat burada. Bir yıl sonra da burada sizin evlerinizde büyük coşkuyla anahtarlarınızı vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir