Fransa’da akaryakıt çalışanlarının grevi genişliyor

Le Figaro’nun haberine nazaran, Fransa’nın en büyük personel konfederasyonu CGT’nin eylül sonunda, şirketin işe alımlarını durdurma kararını protesto ve 2022 için çalışanlara yüzde 10’a varan “acil maaş artışı” talebiyle TotalEnergies’nin rafinerilerinde gittiği grev, ABD merkezli ExxonMobil çalışanlarının katılmasıyla genişleyerek devam ediyor.
 
Total’in 6 rafinerisinden 3’ünde yine başlayan greve ExxonMobil’in 2 rafinerisi de dahil oldu. CGT temsilcisi Christophe Aubert, grevlerin, bir şeyler değişmedikçe birebir emel doğrultusunda devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan kelam konusu rafinerilerdeki bütün faaliyetler durma kademesine gelirken grevciler petrol üretimini ve akaryakıt teslimatını da engelliyor. Fransa’da akaryakıt istasyonlarındaki akaryakıt tedarik badiresi sürüyor

ÜLKEDE AKARYAKIT KITLIĞI BAŞ GÖSTERDİ

Fransa’daki akaryakıt istasyonların yaklaşık üçte birini elinde tutan TotallEnergies’nin bilhassa ülkenin kuzey bölgelerindeki istasyonlarında akaryakıt ve mazot kıtlığı yaşanıyor.

Ülkede yaşanan güç ıstırabı nedeniyle yükselen akaryakıt fiyatlarına karşı şirketin, devletin uyguladığı 30 sentlik indirime ek olarak pompa fiyatına 20 sentlik indirim yapması bu “kıtlığı” tetiklemişti.

İndirimin duyurulmasıyla araç sahipleri TotalEnergies istasyonlarına akın etmişti. Problemin olduğu kentlerin valilikleri, yaşanan akaryakıt kahrı nedeniyle ambulans ve konutta bakım hizmetlerinin sekteye uğradığı uyarısı yaparak akaryakıt satışında önceliğin acil durum hizmetlerine verilmesi kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir