Freddy Kasırgası etkisini sürdürüyor: ‘Olağanüstü’ olarak tanımlandı

Mozambik’in akabinde Malavi’yi vuran Freddy Kasırgası’nda can kaybı 99’a yükseldi. Malavi Devlet Lideri Lazarus Chakwera, ülkenin güney bölgesini afet bölgesi ilan etti.

Mozambik’te 5 kişi öldü

Freddy Kasırgası’nın dün ikinci defa vurduğu Mozambik’te ise 5 kişinin hayatını kaybettiği söz edildi. Freddy Kasırgası. birinci olarak yaklaşık 2 hafta evvel Mozambik’i vurmuş ve en az 27 kişi hayatını kaybetmişti.

Freddy Kasırgası en uzun periyodik fırtına olabilir

Freddy Kasırgası, birinci olarak 21 Şubat’ta Madagaskar’ı, 3 gün sonra Mozambik’i vurmuş, her iki ülkede de binlerce kişi yerinden olmuştu. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada, 32 gündür Hint Okyanusu üzerinde olan fırtınanın kayıtlara geçen en uzun müddetli fırtına olabileceği tabir edilmişti. Bir fırtınanın bu türlü bir döngü oluşturmasının az olduğunu aktaran WMO, bunu meteorolojik olarak “olağanüstü” olarak tanımlamıştı.

Freddy’nin son 32 günde periyodik olarak zayıfladığı göz önüne alındığında kayıtlara geçen en uzun fırtına olarak bilinen 1994 yılında 31 gün süren John Kasırgası’nın rekorunu kırıp kırmadığına dair değerlendirmenin birkaç ay sürmesi bekleniyor. Biriktirdiği güç ve Hint Okyanusu boyunca kat ettiği 8 bin kilometrelik yol ile şimdiden rekor kırmış durumda olan Freddy, geçtiğimiz şubat ayı başlarında Avustralya kıyılarında ortaya çıkmış, Mauritius ve La Reunion’u tesiri altına almasının akabinde Madagaskar ve akabinde Mozambik’i vurmuştu. Ömrü boyunca tipik bir ABD kasırga döneminin tamamından daha fazla güç kaydeden Fredyy’nin zayıflaması ve çarşamba günü denize geri dönmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir