Fuat Oktay’dan Kılıçdaroğlu’na tepki: İcazet almaya gidiyor!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, altılı masayı eleştirerek, “Kendi içlerinde o altılı mıdır yedili midir, her ne hikmettir bilmiyoruz, kendileri de bilmiyor. Bir tane cumhurbaşkanı adayı çıkarmayı beceremeyen, bundan mahrum, aciz bir altılı masa. Onların içerisinde, ‘Ben cumhurbaşkanı adayı olabilirim’ diye düşünen ‘Olabilir miyim sanki?’ diye icazet almaya da Amerika’ya gidiyor. Sen icazeti oradan alacaksan, milletten ne icazeti istiyorsun?” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, beraberindeki heyet ile birlikte ‘2023’e Gerçek Kent Buluşmaları’ kapsamında Malatya’ya gelerek temaslarda bulundu. Fuat Oktay, kentteki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Oktay’ın yanı sıra AK Parti MKYK Üyeleri Emre Ete, Abdurrahman Kurt, Şevki Şar, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Hakan Kahtalı ve Ahmet Çakır, AK Parti Vilayet Başkanvekili İsmail Hakkı Pekel, Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Lideri Osman Güder ve partililer katıldı.

‘YOĞUN PROGRAM İLE KOŞTURUYORUZ’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,  Battalgazi’nin memleketi, kayısının başşehri Malatya’da birlikte olduğunu belirterek, “2023’e yanlışsız kent buluşmaları çerçevesinde ağır biz ağır program ile koşturuyoruz. Bir yandan da milletimizle, halkımızla birlikte her bir ilimiz, ilçemiz, köyümüzde her bir vatandaşımızla kucaklaşmanın, birlikte olmanın, hasbihal etmenin, kederlerini dinleyip tahlil olmanın, sevinçlerini paylaşmanın derindeyiz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin ve net bir unsuru var vatandaşıyla, milletiyle gönül bağı kurmaktır” diye konuştu.

‘RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE TAKIMLARI SÖYLÜYORSA YAPAR’ 

Oktay, 100 yılda yapılacakları 20 yılda yaptıklarını kaydederek, şunları kaydetti:

“Bunun milletimizde nezdinde bir karşılığı vardır. Bugün de her ne olursa olsun ‘AK Parti söylüyorsa yapar. Recep Tayyip Erdoğan ve takımları söylüyorsa yapar’ imajı ve inancı da hamdolsun milletimizde mevcut. Lakin biz tekrar ısrarla başkanımızın unsurlarından gönül birlikteliğini milletimizin her ferdiyle kurmak zorundayız. Seçim devri geldiğinde milletin önüne geçen bir AK Parti ya da AK Parti takımları yok. Seçimden sonraki 5 yıl boyunca nasıl ki her vakit periyodunda her gün milleti ile birlikteyiz. Elde ettiğimiz geri bildirimler ve taleplerde pahalandırılacak ve yerine de getirilecek.”

‘MALATYA’NIN SÜPER BİR TARİHİ VAR’

Oktay, Malatya’nın harika bir geçmişi olduğunu tabir ederek, “Malatya’nın süper bir tarihi var. 9 bin yıllık bir tarihten, birikimden bahsediyoruz. Çok sayıda medeniyetlerde de konut sahipliği yapmış bir ilimiz. Malatya, 1071’den itibaren de çok yakın bir tarihte Türklerle buluşuyor. İki cumhurbaşkanı ve çok sayıda devlet adamı, iş insanı ve sivil toplum lideri yetiştiren bir ilimiz. Dünya kayısı üretiminin yüzde 70’ini üreten bir kent, Türkiye’deki kayısının da yüzde 90’ını üretiyor” dedi. 

‘SON 40-50 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYON ORANLARI’

Oktay, konuşmasının devamında, “AK Parti, Cumhur İttifakı olarak Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde çok şeyler yapıyoruz.” diyerek, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımız, ‘Asya’da İşbirliği ve İnanç Artırıcı Tedbirler Konferansı’na katıldı. Orada çok ağır temasları oldu. Türkiye, aslında Avrupa ve bölge açısından kritik temasları oldu. Hem bölge barışına lakin birebir vakitte bölgede ve dünyadaki global belirsizliklerin ve çatışmaların önlenmesi, barışın tesisi ancak o süreç içerisinde de tekrar halihazırda yürüyen bütün dünyadaki sıkıntılara tahlil bulma arayışı içerisinde olan bir başkandan bahsediyoruz. Dünyanın bir ucundan bir ucuna iktidara geldiği birinci günlerde söylediği bir kelam vardı, ‘dünyayı fellik fellik dolaşacağız’ dediğinde anlamıyorlardı zira onlarda vizyon yoktu. Bugün Amerika’dan icazet almak için ne yaptığı belirli olmayan insanların bunu anlaması aslında mümkün değildi. Bugün de anlamalarını beklemiyoruz. ‘Ciddi problemlere tahlil arıyor’ derken, bilhassa güç ve besindeki arz güvenliği hususları gündeme geldi. Tıpkı çerçevede yeniden bilhassa üretime dönük kimi eserlerdeki tedarik zincirindeki kırılmalardan kaynaklanan dünyada önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Fiyat artışları bunun birincil sonuçları. Son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları. Tahıl krizi bunlardan birisiydi. Güç arz güvenliğinden bahsediyoruz. Çabucak yanı başımızda Avrupa’nın yaşadıklarını görüyorsunuz. Kışa girerken, ‘Ne yapacağız?’ denilen abartı üzere görünecek ancak gerçek, alınacak önlemlerle ilgili uğraşan bir Avrupa’nın güç arz krizi denildiğinde tekrar Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan’ın probleminin tahliline ait uğraş sarf ettiğini görüyoruz. Putin’i de dinlediniz, Türkiye’nin bir güç dağıtım merkezine dönüştürülmesi ile ilgili ne yapabiliriz çerçevesinde ‘Türkiye’yi bir dağıtım merkezine dönüştürebiliriz’ diyerek, lisana getirdiği güç arz güvenliğini teklifinin konuşulduğu bir Türkiye.”

‘CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMAYI BECEREMEYEN BİR ALTILI MASA’

Altılı masayı eleştiren Oktay, “Kendi içlerinde o altılı mıdır yedili midir, her ne hikmettir bilmiyoruz, kendileri de bilmiyor. Bir tane cumhurbaşkanı adayı çıkarmayı beceremeyen, bundan mahrum, aciz bir altılı masa. Her bir ortaya geldiklerinde aslında yaptıkları bir evvelki bir ortaya geldiklerinden sonraki ortaya dedikoduları gidermeye çalışmaktan ibaret. Bu beşerler Türkiye’yi yönetecek o denli mi? 2023’e bununla mı gireceğiz? Onların içerisinde, ‘Ben cumhurbaşkanı adayı olabilirim’ diye düşünen ‘Olabilir miyim sanki?’ diye icazet almaya da Amerika’ya gidiyor. Sen icazeti oradan alacaksan, milletten ne icazeti istiyorsun? O kadar özgüvensizsin ki yoksunusun ki nerede kiminle ne görüştüğünü de milletinle paylaşmaktan acizsin. Basından, milletten bilinmeyen görüşmeler yapıp, Türkiye’nin geleceğine dair vizyon, tahlil belirliyormuş, Türkiye’nin vizyon ve geleceğine ait tahlil buradadır, biz buradayız. Amerika’da bâtın kapılar gerisinde Türkiye’nin problemlerine dair tahlil arayan bir iktidar yok. Tıpkı vakitte bu türlü bir başkan de yok. Hiç kimseden icazet almayan bir Recep Tayyip Erdoğan var. Biz o denli bir devlet ve milletiz ki teröristin peşinden giderken bile şeffaf davranıyoruz” sözlerini kullandı. 

‘BİRÇOK ÜLKE RESESYONU KONUŞURKEN, BİZ BÜYÜMEYİ KONUŞUYORUZ’

İktisattaki zahmetleri ve fiyat artışlarını bildiklerini, bunlara tahlil bulmaya çalıştıklarını tabir eden Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütün dünya ile birlikte son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranlarını yaşıyoruz. Konutlardaki kiralardaki fiyatlarındaki artışının farkındayız. Kalıcı tahlil üretmek gayesindeyiz. 250 bin konutla başlayan ve 1 milyon konut üretmeyi hedefleyen TOKİ’deki gayesi 2 milyona çıkarttık. Fiyatların olağana dönmesiyle alakalı önemli çalışmalarımız var. 250 bini iki yılda teslim edecek halde temellerini atıyor olacağız. İşsizlikle ilgili Türkiye farklı bir siyaset izliyor. Faiz konusunda farklılıklarımız vardı. İktisat modeli diye tabir ettiğimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat hasebiyle bunlar aracılığıyla cari fazlanın sağlanması bu çerçevede Türkiye’nin büyümesi diye tabir etmiştik. Hamdolsun bu alanda da çalışmalarımız devam ediyor. Bunun sonucunda işsizlik oranlarındaki rekor bir düzeye inişi de görmüş olduk. İhracattaki artışımız devam ediyor. Eylül ayı itibariyle 253 milyar doları yakalamış vaziyetteyiz. Tarihi bir rekor lakin yetmez. Dünyadaki her türlü resesyon ve sakinlik belirtilerine karşın biz savımızı sürdürüyoruz. Dünyada birçok ülke resesyonu konuşurken, biz büyümeyi konuşuyoruz. Bizi eleştiren birçok iktisat kuruluşları da bizim büyüme sayılarımızı gördü.”

‘EYT, YIL SONUNA KADAR ÇÖZECEĞİMİZ HUSUSLARDAN BİRİSİ’

Oktay, ‘İlk iş yerim kampanyası’ çerçevesinde müracaatın 7,5 milyonu aştığını kaydederek, “250 bin konutla alakalı Malatya’ya da 2 bin 500 konut inşa edilecek. Tıpkı vakitte 250 bin yerle ilgili Malatya’da 12 bin 500 konutluk arsa üretilecek. Yeniden 50 bin iş yeri projemiz içerisinde mevcut, Malatya’ya 500 iş yeri yapacağız. Doğal esnaf ve sanatkarlarımız asla unutmadığımız kesitlerden birisi hatta başında. EYT konusu genel çerçevede tahlil aradığımız bir mevzu. Yıl sonuna kadar çözeceğimiz bahislerden birisi. Biz, ‘durmak yok yola devam diyor’ ve çalışıyoruz. Dış siyaset bağlamında da Rusya-Ukrayna krizinde bir taraftan farklı meseleleri çözmeye çalışırken, ana gayemizden de taviz vermiş ve sapmış değiliz. Savaşın durdurulabilmesi istikametinde birileri durdurulmasını istemese de elimizden gelen çabası sarf ediyoruz. En berbat barış her türlü savaşın üzerindedir, çok daha güzeldir. Savaşın kazananı yoktur, barışın kazananı katiyen vardır” dedi. 

‘UKRAYNA’YA HER TÜRLÜ YARDIM YAPAN DA TÜRKİYE OLMUŞTUR’

Oktay, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Ukrayna’nın yanında yer almamız gerektiğini düşünüyoruz’ açıklamalarını da eleştirerek, “Amerika’dan nereden ne aldıysa Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını gördüğünüz ‘Ukrayna’nın yanında olmamız’ lazım diyor. Günaydın. Türkiye nerede zannediyorsunuz? Ukrayna ve Rusya’yla konuşabilen tek ülke ve tek başkan. Kırım ilhakı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün zedelenmesini kabul etmediğimizi söyledik. Her türlü yardım yapan da Türkiye olmuştur. Kılıçdaroğlu herhalde yeni uyandı, ona ‘günaydın’ demek lazım. Tahminen altılı masadaki oburlarının de uyanmasına vesile olur ancak onlar fakat 2023 seçimlerinden sonra uyanırlar. Seçim tarihinde cumhurbaşkanı adaylarını belirlerlerse güzel bir iş çıkarmış olurlar diye düşünüyoruz. O da güç üzere gözüküyor” diye konuştu.

‘ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNDE ZERRE MESELEMİZ YOK’

Oktay, Türkiye’nin güçte bir probleminin olmadığını tabir ederek, “Enerji arz güvenliğinde zerre problemimiz yok. Öteki ülkelerin yaşadığı hiçbir sorunu biz yaşamıyoruz. Güç fiyatlarındaki artışı vatandaşlarımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Faturanın yüzde 80’ini hükümet olarak biz ödüyoruz, ödemeye de devam edeceğiz” dedi. 

‘YALAN HABER YAPAMAZSINIZ, YAYAMAZSINIZ. BU TÜRKİYE’DE ZATİ YASAK’

TBMM Genel Heyeti’nde dezenformasyon yasası görüşmelerinde, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, yanında getirdiği çekiçle kürsüde cep telefonu kırmasına da değinen Oktay, şunları belirtti:

“Dezenformasyon maddesiyle ilgili mecliste gösteri yapanları gördük. Zati onların işi gösteri yapmak. Yapılmaya çalışılan şudur; palavra haber yapamazsınız, yayamazsınız. Bu Türkiye’de aslında yasak. Nerede yasaktı klasik medyada. Toplumsal medyaya baktığınızda bir haberin sirkülasyon suratına bakıldığında şahsı mahvetmiş oluyorsunuz. Palavra haberin yayılmasını önlemek ve daha süratli hareket etmekle ilgili çıkarılan bir yasan bahsediyoruz. Bundan neden rahatsız olunur? Bundan rahatsız olacak tek kesim vardır; palavra söyleyen, palavradan beslenen ve palavralar üzerinden algı oluşturanlar bundan rahatsız olur.”

‘MALATYA’YA BUGÜNE KADAR 50 MİLYARI AŞKIN YATIRIM YAPILDI’

Malatya’ya 24 Ocak 2020 zelzelesinden sonra zelzele konutlarının yapıldığını kaydeden Oktay, “Deprem yaşadık, anında Malatya’daydık. 6 bin 31 konut planlanmıştı, büyük bir kısmı teslim edildi. Kalanı da yıl sonuna kadar teslim edilecek. Malatya’ya bugüne kadar 50 milyarı aşkın yatırım yapıldı. Şayet söylerse AK Parti, Cumhur İttifakı kelamını yerine getirir ve bu işi yapar. Bu yatırımda onu gösteriyor. 2022’de 6,5-7 milyarlık bir yatırım yapıldı. Eğitimden, sıhhate birçok alanda yatırım yapıldı. İki üniversitesiyle Malatya eğitim süper devam ediyor. Karaciğer Nakil Merkezi, Avrupa’da birinci durumda. Bu da Malatya’nın ve Türkiye’nin gurur duyacağı tablolardan bir tanesi. Türkiye’deki sıhhat yatırımları nasıl devam ediyorsa, Malatya’da da birebir süratte devam ediyor. Ülke olarak dünya standartlarının üzerinde bir sıhhat hizmetini sunuyoruz” sözlerini kullandı. 

‘SILA-İ RAHİM’İN NE OLDUĞUNU BİLMEZLER, LAKİN AMERİKA’YA GİDERLER’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘öğrencilerin okula gidişini kolaylaştırmak için ulaşım yardımı ödemeleri olacağını’ ait, “Öğrencilerin ailesini ziyaretlerini destekliyoruz. ‘Dünyaya öğrenci göndereceğimize, öteki vilayetlerden vilayetine gelen öğrenciye fakat kredi verebiliyormuşuz’  Yazıklar olsun bu kadar çarpıtmaya. Bunun için dezenformasyon maddesinden korkuyorsunuz. Öğrencilerimize kredileri yükseliyoruz, yurt kapasiteleri dünya ve Avrupa’nın en ileri düzeyinde. Yemek yardımı veriyoruz. Öteki yere giderse de ‘Sıla-i Rahim yap’ diyoruz lakin bunlar Sıla-i Rahim’in ne olduğunu bilmezler, lakin Amerika’ya sarfiyatlar öbür bir yere değil” dedi. 

‘MİLLETİMİZ, TERÖRİSTLERLE İŞ BİRLİĞİNDE OLANLARA DA ÜLKE TESLİM ETMEZ’

Malatya’nın tarımda da yeterli bir noktada olduğunu kaydeden Oktay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tarımda tekrar Malatya süper bir ilimiz. 425 bin hektarı aşan bir tarım toprağı var. Tarım, ticaret ve sanayi kenti. Yüzde 60’a yakını sulanabilir bir arazi. Ek barajlarla alakalı yatırımlarımız devam ediyor. Yoncalı Barajımızı süratli bir halde faaliyete almaya çalışıyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Yatırım programı kapsamında da bütçeden gerekli dayanakları ayırıyoruz. Boztepe (Recai Kutan) ve Kapıkaya (Turgut Özal)  barajları da tamamlanmış durumda. Başka alanlardaki tüm hizmetlerimiz durmadan devam edecek. Vilayet geneli ve ilçelerde de bu çalışmalarımızı vatandaşlarımızla tek tek paylaşacağız. Ulaşım bazında Türkiye ve Malatya bazında bir fazla bir şey söz etmemize gerek var mı? Altyapısını tamamlamak üzere olan bir Türkiye var. ‘Türkiye yüz yılı’ diye gururla tabir ettiğimiz şey; altyapını tamamlayan bir Türkiye, ulaşım ağlarıyla… Dünyanın en düzgün hava yollarından birisine sahibiz. Avrupa’da en kaliteli havayolu şirketimiz mevcut. Yeni Türkiye’yi çok daha güçlü bir altyapıda inşa ediyoruz. Bütün dünya bunu görüyor. Görmeyenler 6’lı yahut 7’li masa. O yedili masadaki birinin kim olduğunu biliyorsunuz, terör sevicileri. Teröristlere, ‘terörist’ diyemeyen bir partinin ta kendisi güya bunlar gelecek ve Türkiye’de terörle çaba edecekler. Daha şimdiden birbirlerine girdikleri ortamda zati HDP’de çıkıp yalnızca bakanlıkta kalmayacak vakti gelecek ‘Başbakanlık’ta vereceksiniz’ diye hepsine restini çektiği bir ortamdan bahsediyoruz. Milletimiz bunu görür. Malatya bunu görür ve teröristlere iş birliği halinde olanlara iş birliği içerisinde olanlara da ülkeyi teslim etmez.” (DHA)

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir