Hayatını kaybeden Pele’nin kariyerindeki hiç bilinmeyen Fenerbahçe detayı! Görüntüler herkesi şaşırttı

Brezilya Ulusal Grubu ve Santos formasıyla kırılmadık rekor bırakmayan efsane futbolcu Pele, tedavi gördüğü hastanede 82 yaşında hayatını kaybetti. Brezilyalı efsanenin mesleğine ait ise Fenerbahçe ayrıntısı dikkat çekti.

PELE, İSTANBUL’A GELDİ

1972’de Santos ile İstanbul’a gelerek Fenerbahçe-Santos maçında Türk seyircisinin karşısına çıktı. İnönü Stadı’nda oynanan çabayı Santos 6-1 kazandı.

TRİBÜNLER HINCA HINÇ DOLDU

İstanbul’da oynanan çabaya büyük ilgi gösteren Türk futbolseverler, İnönü Stadı’nı hınca hınç doldurmuştu. 43 bin 275 seyircinin tribünde olduğu uğraşta futbolseverler, Pele’nin şiir üzere oyununu izleme fırsatı bulmuştu.

KIRILMADIK REKOR BIRAKMADI

Pele olarak bilinen, tam ismiyle Edson Arantes do Nascimento, arkasında başarılarla dolu bir meslek ve ömür bıraktı. Mesleğini ABD’nin New York Cosmos grubunda noktalamadan evvel ülkesinde 19 yıl giydiği Santos formasıyla binin üzerinde gole imza atan Pele’nin heykeli, Brezilyalılar için futbolun doğduğu yer Maracana Stadı’nın önüne dikildi.

Pele, ekibiyle geçirdiği 19 yıl boyunca 10 eyalet ve 6 lig şampiyonluğu, ikişer Libertadores Kupası ve Kıtalar Ortası Kupa kazandı. “Siyah İnci”, “Futbolun Kralı”, “Kral Pele” üzere lakaplar takılan efsane futbolcu, bin gol barajını aşan oyunculardan biri oldu. Pele, bin 363 maçlık mesleğine bin 279 gol sığdırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir