HDP Sorusu Nedeniyle Akademisyene Görevden Uzaklaştırma

Anadolu Üniversitesi’nde HDP’nin kapatılmasına işaret ederek öğrencilerine soru soran öğretim vazifelisi Doç. Dr. Bülent Yücel, üniversiteden üç ay müddetle uzaklaştırıldı. Yücel’in düzenlediği imtihan da iptal edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran,  Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim vazifelisi Doç. Dr. Bülent Yücel, 9 Ocak 2023 tarihinde Anayasa Hukukları Genel Temelleri dersine dair yaptığı imtihanda, öğrencilerine, ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye ile Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik akın ile ilişkili olarak yaşanan göç yanı sıra Yunanistan ile kıta sahanlığı nedeniyle yaşanan sorun, Kıbrıs sorunu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “bir gece yarısı” vali ve emniyet müdürlüklerinin vazife yerlerinin değiştirilmesi, Sansür Yasası, HDP’li belediyelere atanan kayyum ve açılan kapatma davası ile yaşanan yargısal baskıya’ işaret ederek, sorular sordu.

Sınav iptal

Bunun üzerine üniversite rektörlüğü, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 53’üncü hususunu ileri sürerek, imtihanı iptal etti. 

Rektörlük, birebir imtihanın 19 Ocak tarihinde tekrar yapılacağına dair öğrencilere özel bildiri gönderdi. Sınavın iptal edilmesi akabinde Doç. Dr. Yücel’in, 3 ay mühletle üniversiteden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir