Heykel Rotary ve Bursa Unesco Derneği güçlerini birleştirdi

BURSA (İGFA) – Bursa Unesco Derneği İdare Konseyi Lideri İlker Özaslan ve Heykel Rotary Kulübü Lideri Ozan Razgırat ile bir arada Memleketler arası Rotary 2440.Bölge Guvernörü Ayda Özeren, Guvernör Yardımcısı Mehmet Kol uzun periyodik iş birliğini hedefleyen Toplum Birliği Sözleşmesi’ne imza attılar. Bu mutabakatla iki STK, Bursa ve etrafına yönelik kültür, eğitim ve bilime yönelik olarak yapılacak etkinliklerde güçlerini birleştirmeyi hedefliyor.

Razgırat: “Güçlerimizi birleştirdik”

Heykel Rotary Kulübü Lideri Ozan Razgırat, “Üye olarak Bursa Unesco Derneği’ne dahil olduktan sonra yapılan çalışmalardan bilgi sahibi olmamla, 19 yıldır içinde bulunduğum Rotary ile tıpkı gaye doğrultusunda yürüdüklerini gördüğümde neden güçleri birleştirmiyoruz üzere bir soru aklıma geldi. Bunun üzerine guvernörümüzün bir Bursa seyahati esnasında liderimle tanıştırma fırsatı yakalayıp ortak mevzularda birleştiğimizi fark ettik” dedi. Zati ulaşılmak istenen maksat birebir olduğunda gidilen yoların farklı olmasının bir değeri olmadığını vurgulayan Razgırat, “Ancak güçlü bir işbirliğiyle maksada daha da yaklaşabiliriz diye düşündük ve bunun sonucunda harekete geçme kararı aldık. Mutabakat iki STK için de güzel olsun” dedi.

Özaslan: “Rotary ile kurulan bu köprü büyük yarar sağlayacak”

İmza merasiminde konuşan Bursa Unesco Derneği Lideri İlker Özaslan, derneklerinin Bursa’da 1998 yılında kurulduğundan bu yana lokal ve milletlerarası seviyede irtibatlar kurduğunu, güçlü bir STK olarak kurumsal yapı inşa etme çalışmalarını anlattı. Misi Köyü’nde bulunan tarihi meskenin de restore edilmesi ve derneğe tahsis edilmesiyle binanın müze haline getirilmesi için çalışmalara başladıklarını söz eden Özaslan, “Akreditasyon için Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği nezdinde yapılan teşebbüslerin sonuç vermesiyle Misi’de bulunan tarihi meskenin müzeye çevrilmesine bakanlıktan onay alındı. Esaslı ve dünya çapında topluma yönelik çalışmalarıyla bilinen Rotary kulüpleriyle yapılacak güç birliğinin Bursa’ya ve derneğimize çok yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

Özeren: “Aynı kulvarda koşuyoruz”

Uluslararası Rotary 2440.Bölge Guvernörü Ayda Özeren ise barışa dostluk kanalıyla hizmet eden ve bunu 119 yıldır sürdüren bir sivil toplum örgütü olarak bu türlü bir işbirliği mutabakatının kurumu ismine onur verici olduğunu belirtti. Yaptığı insanlığa hizmet projeleriyle Birleşmiş Milletler’de delegesi bulunan birinci sivil toplum örgütünün Rotary olduğunu vurgulayan Özeren, tıpkı kulvarda koşan iki kurumun bayrağı birlikte taşımasının asıl gayemiz olan dünya barışına katkı sağlamada kıymetli bir güç sağlayacağını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir