İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin’ tartışması

İBB Meclisi’nin eylül ayı toplantısının birinci oturumu, Saraçhane’deki belediye binasında, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında bugün yapıldı.

Meclis toplantısı, partilerin küme lider vekillerinin konuşmalarıyla başladı. CHP Küme Lider Vekili Doğan Subaşı’nın AKP hükümetinin iktisat siyasetlerini eleştirdiği konuşması sırasında “Vahdettin, örnek aldığınız başkan, İngiltere’ye kaçmıştır” demesi üzerine mecliste tansiyon yükseldi.

Tartışma devam ettiği sırada AKP’li bir meclis üyesinin CHP’li üyelere yönelik ‘Yunan tohumu’ dediği savı, meclisteki tansiyonu tırmandırdı. ‘Vahdettin’ tartışması, kümeler ortasında uzun müddet devam etti.  

CHP Küme Lider Vekili Doğan Subaşı’nın konuşmasının satır başları şöyle:

“30 SENE EVVEL ‘BORÇ VEREN BUYRUK VERİR’ DEMİYOR MUYDUNUZ, ARTIK SİZE KİM BUYRUK VERİYOR”

  • Bakın, geçen gün konuşma yapıyor Sayın Cumhurbaşkanı ve sizin genel lideriniz, ‘Biz’ diyor, ‘bütçe açığını, dostlarımızdan aldığımız borçlarla rezervlerimizi dolduruyoruz’. Yani kasaları borçlarla dolduruyormuşuz. Kimden alıyormuşuz? Dostlarımızdan. 30 sene evvel ‘Borç veren buyruk verir’ demiyor muydunuz? Artık size kim buyruk veriyor? Aldığı dostlara bak. Rusya’dan alıyor. Karşılığında, bir nükleer elektrik tesisi var, oradaki hissesi devrediyor Türkiye. Devretti daha doğrusu, onun karşılığında buraya para geliyor.

“18 TANE ADAYI DEVRETMİŞSİN, ARTIK KAHRAMANLIK YAPIYORSUN”

  • Yunanistan’la ilgili laf ediyor. 18 tane adayı devretmişsin, teslim etmişsin, artık kahramanlık yapıyorsun. Dostlarımız, Sudi Arabistan, gelmiş ülkenin ortasında bir insanı öldürmüş. Burası kaçıncı yüz yıl ülkesi? Burada adamı öldürmüş. Suudi Arabistan’ın söylemediği laf kalmamış. Gitmişsin sonra para dilenmişsin, burada geliyorsun, ‘Dostlarımızdan para aldık, kasayı doldurduk’. Birleşik Arap Emirlikleri; ‘15 Temmuz’da bir numaralı sorumlu budur’ diyorsunuz. Dışarıda şehitlerin fotoğrafları var, 250 vatandaşımız öldü, ‘Bunun bir numaralı sorumlusu Birleşik Arap Emirlikleri’ diyorsun, ortadan üç sene geçiyor, dostumuz oluyor. Niçin? Kasaları dolduracağız. Burada konuşurken ‘bu toprakların insanı, şu toprakları insanı’ falan deniliyor. Biz, bu toprakların insanıyız. Biz, bu topraklarda doğduk, büyüdük. Ben, kimseye ‘sen o toprağın, bu toprağın insanısın’ demem. O denli bir şey söylemem. Siz, bize çok olağan söylüyorsunuz.

“KRALİÇE ÖLDÜ, BAŞINIZ SAĞOLSUN”

  • Kraliçe öldü, başınız sağ olsun. İngilizler çok severler İslamcıları. Arabistanlı Lawrance, o koymuştur teoriyi. ‘Burada siyasal İslam’ı kullanarak çok şey yapabilirsiniz orduda’ diyen Arabistanlı Lawrence’tir. Meşhur bir adamdır. Sizin kurucu başkanlarınızın de birçoğu İngiltere’den mezun olmuş gelmiştir. Vahdettin mesela, örnek aldığınız önder, İngiltere’ye kaçmıştır, İngiliz gemisiyle kaçmıştır. Örnek aldığınız birtakım Orta Doğu’daki örgütler, İngilizler tarafından kurulmuştur”

Subaşı ile Meclis 1. Lider Vekili Zeynel Abidin ile ortasında geçen diyalog ise şöyle oldu:

Zeynel Abidin Okul: Sultan Vahdettin, bu topraklardan kaçmamıştır, sürülmüştür. Tarihi gerçek tespit edelim. İşi tarihe getirip meclisi germeyelim.

Doğan Subaşı: Sen CHP’ye ‘Yalan üretim merkezi’ diyeceksin, ben de size çiçek atacağım; yok o denli dünya.

Zeynel Abidin Okul: Vahdettin, bu ülkenin padişahıdır, Osmanlı’nın padişahıdır. Bu ülkeden kaçmamıştır. Bu kadar.

Doğan Subaşı: Cetlerimiz, dedelerimiz savaşta kan dökerken o 15 yaşında kızla düğüne giriyordu; ben kızmayacak mıyım? Atatürk hakkında idam cezası veriyordu, dört tane idam cezası verdi; ben buna kızmayacak mıyım? Hem onu hem onu sevemezsin. Ya onu seveceksin ya bunu. Sevgili İzmirliler, size helal olsun. İstanbul’dan size kucak dolusu sevgiler gönderiyorum. 6 Ekim’de birebirini İstanbul’da yapacağız. Size kelam veriyoruz.

Çıkan tartışmalar sırasında kelam alan CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, AKP’li meclis üyesinin kendilerine ‘Yunan tohumu’ dediğini öne sürdü ve çıkıp özür dilemesini istedi.

Balyalı, şöyle konuştu:

“BİZLERE İTHAFEN ‘YUNAN TOHUMU’ TABİRİNİ KULLANDI, ÖZÜR DİLESİN”

  • Ben, Volkan Başkan’dan özür diliyorum. Onun kelamını aldım, bekletiyoruz. Lakin arkadaşlarımızın kendi kulaklarıyla duyduğu, az evvel geride olan bir tartışma var. Bir AK Partili meclis üyesi; bizlere ithafen ‘Yunan tohumu’ tabiri var. Biz, kendisinden şunu rica ediyoruz; şayet söylemediyse ‘söylemedim’ desin, şayet söylediyse de lütfen çıksın özür dilesin. Bu, kabul edilebilecek olan bir şey değil. Biz, söylemediyse ‘söylemedin’ beyanını bekliyoruz. ‘Bir yanlış anlaşılma oldu’ beyanını bekliyoruz. Fakat söylediyse de özür dilemesini bekliyoruz.

CHP’li meclis üyelerine ‘Yunan tohumu’ dediği sav edilen AKP’li Meclis üyesi Tarık Kambur, kelam alarak, Vahdettin’e ‘hain’ diyenlerin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Kambur, “Doğan Bey’in kalkıp Vahdettin’e, Vahdettin ki bu devletin son padişahıdır ve bu topraklardan cebinde tek bir kuruş olmadan sürgün edilmiştir, devletin birliği ve beraberliği için buna göz yummuştur, Vahdettin’i buradan hain gösteren zihniyetin özür dilemesini bekliyorum. Ben, bu ifadeyi kullanmadım” dedi.

Kambur’dan sonra kelam alan Tarık Balyalı, şunları söyledi:

“VAHDETTİN BİZİM İÇİN BİR HAİNDİR”

  • Meclis üyesi, ‘ben bu türlü bir şey söylemedim’ demedi. Vahdettin’i savundu. Üç şey söyleyeceğim. Biraz evvel ‘devletimiz’ dediği biz devletimizde padişahlık sistemi yoktur; bu bir. İkincisi; ‘devletimiz’ diye bahsettiği Türkiye Cumhuriyeti devleti değildir. Bizim devletimiz, Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Üçüncüsü; Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Vahdettin’i savunma yeri değildir. Kendisini İngiliz’e teslim etmiş, bu ülkeden kaçmış, Ulusal Mücadele’nin karşısında durmuş. Vahdettin, bizim için bir haindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir