IŞİD ile bağlantılı yolsuzluk davası: Ericsson, ABD’ye 206 milyon dolar ödeyecek

İsveçli telekomünikasyon şirketi Ericsson, kendisini Irak, Çin ve Cibuti’deki faaliyetleriyle ilgili bilgileri açıklamakla yükümlü kılan ve 2019 yılında ABD yargısı ile imzalanan bir muahedeyi ihlal etmekten hatalı bulundu.

Daha evvel basına sızan bir iç soruşturma raporunda ‘Irak’taki faaliyetlerini sürdürmek için Irak yetkilileri, şirket yöneticileri ve muhtemelen IŞİD’li teröristlere on milyonlarca dolarlık kuşkulu ödeme yaptığı’ ortaya çıkan şirket, muahedeyi ihlal ettiği gerekçesiyle ABD adalet sistemine 206.7 milyon dolardan fazla para cezası ödemeyi kabul etti.

‘DERSİMİZİ ALDIK, ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZÜ DÖNÜŞTÜRÜYORUZ’

Euronews haber sitesinin aktardığına nazaran, IŞİD ile temaslı bir yolsuzluk davasını çözmek için ABD’ye ceza ödemeyi kabul eden şirket, hususla ilgili açıklamasında, “Ericsson 206.7 milyon dolar ceza ödeyecek” tabirlerine yer verdi.

Söz konusu uzlaşma, Aralık 2019’da imzalanan ve Ericsson’ın Cibuti, Çin, Vietnam, Endonezya ve Kuveyt’teki yolsuzluk kovuşturmalarını kapatmak için ABD’ye bir milyar dolar ödediği Ertelenmiş Kovuşturma Anlaşması’nı (DPA) da sonlandırıyor.

Varılan uzlaşmanın Ericsson’un ABD adalet sistemine yolsuzluk ve rüşvet tezlerine ait bir iç soruşturmanın sonuçlarını vermemesiyle ilgili olduğu belirtilirken, bahisle ilgili açıklama yapan şirketin üst seviye yöneticisi Börje Ekholm, “Bu karar, DPA’ya yol açan tarihi suistimalin keskin bir hatırlatıcısı… Derslerimizi aldık ve şirket kültürümüzü dönüştürmek için kıymetli bir seyahate çıktık” dedi.

Ne olmuştu?

Şubat 2022’de İsveç merkezli teknoloji şirketi Ericsson’un IŞİD’e dolaylı yoldan rüşvet verdiği argümanlarıyla ilgili soruşturma geçirdiği ortaya çıkmıştı.

İç soruşturma bilhassa IŞİD tarafından denetim edilen bölgelerde karayolu nakliyatı için yapılan ve Irak topraklarının bir kısmını denetim ettiği periyotta örgüte ödendiğinden şüphelenilen para transferlerini mercek altına alıyordu.

Ericsson daha evvel de farklı ülkelerdeki rüşvet tezlerini kabul etmiş ve yolsuzlukla gayret için efor sarf ettiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir