İstanbul’da yaşayanlar yandı… Ortalama kira 13 bin lirayı aştı

Yükseliş bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 140’ı aştı. Kiralık konut pahası metrekare başına 130 lira oldu.

Sarıyer’de 10 bin lira ile yalnızca 36 metrekarelik bir daire kiralanabiliyor. Beşiktaş’ta ise tıpkı paraya 39 metrekarelik dairede oturulabiliyor. Beşiktaş’ı 52 metrekare ile Beyoğlu, 53 metrekare ile Kadıköy ve 55 metrekare ile Şişli takip ediyor. Kiraların en ucuz olduğu ilçe ise Silivri. 10 bin lira 167 metrekarelik bir dairenin kirasını karşılıyor. Akabinde 152 metrekare ile Arnavutköy, 145 metrekare ile Çatalca, 139 metrekare ile Sultanbeyli ve 130 metrekare ile Sultangazi geliyor.

TÜRKİYE’DE RESMİ MÜSAADEYLE İKAMET EDEN YAPANCI SAYISI 1,3 MİLYON

Dünya gazetesinin aktardığı habere nazaran Türkiye dünyada en fazla mülteciye mesken sahipliği yapan ülke pozisyonunda bulunuyor. Türkiye’de 4 Mayıs 2023 bilgilerine nazaran 3 milyon 395 bin 909 Suriyeli mültecinin dışında 1 milyon 307 bin yabancı resmi ikamet müsaadesi ile yaşıyor. Birinci sırada 147 bin 717 ile Rus vatandaşları yer alıyor. Ukrayna vatandaşları ise 44 bin ile 9. sırada bulunuyor.

TÜRKİYE’DE YABANCI SAYISI 6 MİLYONA ULAŞTI

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Başkanlığı datalarına nazaran 4 Mayıs 2023 itibariyle Türkiye’de 1 milyon 307 bin 847 yabancı resmi müsaadeyle ikamet ediyor. 2005 yılında ikamet müsaadesi bulunan yabancı sayısı 179 bin idi. 2015 yılında 400 bini aşan yabancı sayısı 2018 yılında 856 bine ulaştı. İkamet müsaadesi ile Türkiye’de yabancı sayısı 2019 yılında ise birinci kere 1 milyonu aşarak 1 milyon 101 bine yükseldi. Son üç yıldır bu sayısı 1,3 milyonun üzerinde seyrediyor.

YABANCILARIN YARIDAN FAZLASI İSTANBUL’DA

Konut kiralarında yaşanan artışı ve bu artışta yabancıların hissesini kıymetlendiren TÜGEM Lideri Hakan Akdoğan süreksiz müdafaa kapsamında en fazla Suriyelinin yaşadığı ilin İstanbul olduğuna dikkat çekti. Akdoğan şöyle konuştu;

“Geçici muhafaza kapsamında, Suriye vatandaşlarının en ağır olduğu vilayet, 531 bin 55 ile İstanbul. İstanbul’da kayıtlı Suriyeli sayısının vilayette yaşayan toplam kişi sayısına oranı yüzde 3,23 düzeyinde. İkamet müsaadesi alarak İstanbul’da yaşayan 680 bin 280 yabancı bulunuyor. Bunlar içinde aile ikamet müsaadesi ile, öğrenci ikamet müsaadesi ile, kısa devirli olmak üzere de farklılıklar gösteriyor.

Kiralardaki artışın yalnızca yabancılar nedeniyle yükseldiğini söyleyebilmek mümkün değil. Lakin İstanbul ve Antalya üzere birtakım vilayetlerde Rusya Federasyonu vatandaşlarının ve Suriye vatandaşlarının tesiri ile bir tesiri var. İstanbul’da yabancıların ikametinin ağır olduğu ilçelerimiz var. Hatta bu ilçelerdeki kimi mahallelerde de yeni ikamete müsaade verilmiyor. Bunlara baktığımızda Fatih en ağır ilçelerimizin başında geliyor. Bunun yanı sıra Esenyurt, Beyoğlu, Zeytinburnu ağır olanlar ortasında gösterilebilir.

YABANCILARA İKAMET MÜSAADESİNE KAPALI İLÇELER

Şişli’de Beşiktaş’ta, Beylikdüzü’nde, Küçükçekmece’de, Sarıyer’de, Ümraniye ve Tuzla’da da birtakım mahalleler ikamete kapalı olduğunu söyleyen Akdoğan, “Ülkemizde çeşitli bölgelerdeki yabancı yoğunluğu göz önünde bulundurularak Bakanlığımızca daha evvel belli vilayetlerimizdeki 781 mahalle yeni doğan ve çekirdek aile birleşimi dışında süreksiz muhafaza kaydına, memleketler arası muhafaza kaydına, ikamet müsaadesine, süreksiz müdafaa yahut memleketler arası müdafaa ile ikamet müsaadesi kapsamındaki yabancıların ikamet ili değişikliği yapılması süreçlerine kapatılmıştır. 1 Temmuz 2022 itibariyle kapalı mahalle sayısı 1169’a çıkarılmış olup kapalı mahalleler ekte yer almaktadır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir