Kasım ayında 23 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

Sağlık-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, alınan tedbirlere ve yapılan tüm davetlere karşın sıhhatte şiddetin, çalışanları ve sıhhat sistemini tehdit etmeye devam ettiği söz edildi.

Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, rapora ait, “Yıllardır verdiğimiz uğraşla şiddet davalarının kamu davası niteliğine dönüşmesini, beyaz kod uygulamasının getirilmesini, cezaların yüzde 50 artırılmasını, mahpus cezalarının ertelenmemesini ve şiddetin katalog hatalar ortasına girmesini sağladık. Lakin cezaların artırılmasına karşın uygulamalarda problemler yaşanması sıhhat çalışanlarımızın isimli mercilere karşı olan itimadını zedelemektedir. Bu nedenle gelinen nokta gösteriyor ki şiddeti önlemek için yasal düzenlemeler tek başına kâfi değil. Zira alınması gereken aşikâr bir tedbir silsilesi olduğu da bilinen bir gerçek. Bu noktada yapılması gereken sıhhat tesislerinin fiziki kurallarını güzelleştirmekten geçiyor” dedi.

ŞİDDETİ ÖNLEMEYE KARŞI BİR YOL HARİTASI BELİRLEMESİ GEREKMEKTE

Durmuş, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı tarafından kimi hastanelere x-ray aygıtlarının yerleştirilmesinin şiddeti önlemek için değerli bir adım olduğunu söyleyerek, Lakin bu uygulamanın tüm Türkiye’de bir an evvel yaygınlaştırılması gerekiyor. Silah, bıçak ve gibisi yaralayıcı cisimlerle hastaneye girişler artık son bulmalıdır.

Güvenlik vazifelilerinin yetki ve sorumluluklarının artırılması için de gereken adımlar çok geç olmadan, daha fazla can yanmadan atılmalıdır. Tüm bunları yaparken şiddeti önlemek için toplumsal bir çabanın tabanını oluşturmanın da yolları aranmalıdır. Zira esaslı bir tahlil toplumsal hassaslığı artırmaktan geçmektedir.

Şiddet yalnızca maruz kalanı değil, çalışma arkadaşlarını ve ailelerini de olumsuz etkilemektedir. Sıhhat çalışanlarımızı kutsal mesleklerine küstürmekte, iz bırakan yaralarla hayatlarını sürdürmeye mecbur etmektedir. Bunun için toplumun tüm paydaşlarının Sıhhat Bakanlığı öncülüğünde bir ortaya gelerek, şiddeti önlemeye karşı bir yol haritası belirlemesi gerekmektedir.”

KASIM AYINDA 15 ŞİDDET OLAYINDA 23 MAĞDUR

Başkan Durmuş, şiddeti önlemeye yönelik gereken adımların atılması gerektiğini kaydederek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Tüm bu değerlendirmeler ışığında, Kasım ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına baktığımızda, 20 saldırganın neden olduğu 15 şiddet hadisesinde 23 sıhhat çalışanının mağdur olduğunu görüyoruz. Bir evvelki ay, 32 saldırganın neden olduğu 19 şiddet olayında, 36 sıhhat çalışanını mağdur olmuştu. Kasım ayındaki 15 şiddet olayının 14üne hasta ve hasta yakınları neden olurken, 1ine kendini bilmez şahıslar sebebiyet verdi.

Kasım ayında yaşanan şiddet olaylarının 14ü hem kelamlı hem fiili, 1i kelamlı olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının 10u hastanelerde, 3ü alanda, 1i aile sıhhat merkezinde yaşanırken, 1 olay ise SABİM üzerinden tehditle gerçekleşti. Ay boyunca yaşanan 15 şiddet olayında; 9 tabip, 5 acil tıp teknisyeni, 4 güvenlik vazifelisi, 2 hemşire, 3 başka sıhhat çalışanı mağdur oldu.

Şiddet olaylarına sebebiyet veren 20 saldırganın 6sı hakkında rastgele bir süreç yapılmadı. Gözaltına alınan 6 saldırgan hür bırakıldı. 1 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 7 saldırgan ise tutuklandı. Saldırganların hür bırakılmasına dair kararlar isimli mercilere olan itimadı sarsmaktadır. Kasım ayında verilen bu türlü bir karar, sıhhat çalışanlarının yeniden hayal kırıklığı yaşamasına neden olmuştur.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir