KOAH, ölüm oranı en hızlı artan hastalık

İSTANBUL (İGFA) – Adını “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden alan KOAH, günümüzde üçüncü en sık vefat nedeni olarak görülüyor.

Nefes borularını daraltarak akciğerlerden teneffüs havasının dışarıya çıkışını yavaşlatan bir hastalık olan KOAH, efor sırasında kâfi teneffüs yapılamadığı için nefes darlığı şikayetiyle başlıyor. Nefes darlığına neden olan kronik ve ilerleyici bir hastalık olan KOAH’da nefes darlığına sıklıkla öksürük ve balgam çıkarma eşlik ediyor.

Sigara dumanı ve başka ziyanlı gaz ile tozlara yıllarca maruz kalınmasıyla, nefes boruları ve hava keseciklerinin (alveollerin) yapılarının bozulduğunu belirten Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Nefes borularının yapısında bozulma ve daralmaya bağlı oluşan hastalığa ‘kronik tıkayıcı bronşit’, çok küçük nefes boruları ile hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanması ise ‘amfizem’ olarak isimlendirildiğini belirtti.

“KOAH bu iki hastalığı kapsayan bir tabirdir ve çoklukla bu iki hastalık bir ortada bulunur” diyen Prof. Dr. Süerdem, sigara içenlerin en az yüzde 25’inde KOAH’ın geliştiğinin söyledi.

Hastalığın çoklukla 40 yaşından sonra belirti vermeye başladığını belirten Prof. Dr. Süerdem, “Sigara bağımlıları eforla nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma üzere şikayetleri ekseriyetle önemsemedikleri için hastalık sinsice ilerler. Bu nedenle KOAH teşhisi konduğu vakit hastalar ekseriyetle akciğer kapasitelerinin değerli bir kısmını kaybetmiş olmaktadırlar” dedi.

KOAH’ın Tüm dünya için çok değerli bir küresel halk sıhhati sorunu olduğunu belirten Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) raporlarına nazaran mevt oranı en süratli artan hastalıktır. Dünyada yaklaşık 600 milyona yakın KOAH hastası olduğu varsayım ediliyor. Ayrıyeten bu hastaların dışında teşhis almamış olan milyonlarca KOAH hastasının daha olduğu düşünülüyor. Zira KOAH sinsi ilerleyen bir hastalık ve bu nedenle hastaların üçte ikisi teşhis almıyor. KOAH sıklığı gelişmiş ülkelerde azalırken, gelişmekte olan ülkelerde artış gösteriyor. Ülkemizde en optimist kestirimle 5 milyon KOAH’lı var. Önümüzdeki 30 yıl içinde KOAH görülme sıklığı daha da artış gösterecek. KOAH erkeklerde bayanlardan çok daha sık oranla görülür. Lakin gelecekte bayanlarda da değerli artış göstereceği varsayım ediliyor. KOAH günümüzde üçüncü en sık mevt nedenidir. Tüm bu sayılar, KOAH’ın teşhis ve tedavisinin kıymetli bir ekonomik maliyete neden olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

HASTALIĞIN İLERİ PERİYOTLARINDAKİ BELİRTİLERİNDE NELER VAR?

Süerdem, hastalığın ileri devirlerine ait belirtlerinini şöyle aktardı:

Nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma dışında çok sayıda rahatsızlıklar beliriyor. Bunlar ortasında; bol terleme, lisanda, dudaklarda, parmak uçlarında morarma; şiddetli baş ağrısı; çarpıntı; gündüzleri uyuklama, geceleri uykusuzluk; zihinsel faaliyetlerde azalma (unutkanlık, dikkatsizlik); çok sonluluk; şiddetli halsizlik, yorgunluk; zayıflama; cinsel güçte azalma; mide rahatsızlıkları, karında şişkinlik ve hazımsızlık; kabızlık; ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma hissi; ellerde titreme; ayaklarda su toplama (ödem) bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir