Kriz Volkswagen’i vurdu: Vanaları kısıp mont dağıttılar

Avrupa’da baş gösteren güç krizinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Almanya’da şirketler güç krizinden kurtulmanın yollarını arıyor.

Bu bağlamda birçok şirket “yaratıcı çözümler” bulurken, dünyanın en büyük araba üreticilerinden Volkswagen de büyük tasarruf önlemleri aldı. Kaloriferleri kısan otomotiv devi, üretimdeki herkese kalın montlar dağıttı.

Bantlarda çalışan tüm personeller, işini kalın giyinerek yapıyor. Tedbir alan şirketler genelde sıcak su kullanımını yasaklarken, lojistik devi Jungheinrich de çalışanlarına mont dağıttı.

Volkswagen üzere çalışanlarına mont dağıtan Jungheinrich, kış periyodunda de ofis binalarından birini büsbütün kapatma kararı aldı.Yapı gereçleri devi Heidelberg ise üretimi, düşük maliyet nedeniyle hafta sonuna kaydırdı. Eon, VW ve Merck üzere dev kuruluşlar özel güç tasarruf üniteleri oluşturdu.

Hükümetin aldığı karara nazaran en çok 19 derece olarak öngörülen ısı, Berlin Emniyet Müdürlüğü’nde 17 dereceye indirildi. Buna nazaran emniyette binada misyon yapanlar 17 derece ısıda çalışacakken, ağır işlerde çalışan emniyet işçisi için öngörülen sıcaklık yalnızca 12 derece.

Enerji maliyetleri Alman şirketlerini tasarrufa zorluyor. Yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarının önüne geçebilmek için Jungheinrich fabrikasında olduğu üzere çalışanlar soğukta montla çalışıyor, ofislerde ise sıcak su kullanılması engelleniyor.

Ünlü otomotiv devi Volkswagen kaloriferleri kıstıktan sonra çalışanlarına kalın montlar dağıttı. Fabrikada çalışanlar işbaşında bu montlarla misyon yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir