MASAK’tan FTX açıklaması

Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti (MASAK) Başkanlığı, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun alakalı olduğu gerçek ve hukuksal bireyler nezdinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

MASAK Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, son günlerde gerek memleketler arası gerekse ulusal basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla global ölçekte faaliyet gösteren bir kripto varlık alım satım platformunun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği konularına ait haberlere dikkat çekildi.

Açıklamada, Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Önlemler Hakkında Yönetmelik’te 1 Mayıs 2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcıların, 5549 sayılı Cürüm Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedildiği hatırlatıldı.

Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlıkça, bu yükümlülerin faaliyetlerinin Başkanlık misyon ve yetkileri çerçevesinde tahlil ve incelemeye tabi tutulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Diğer taraftan, basında çıkan haberlere mevzu FTX.com ticari unvanlı global kripto varlık alım satım platformu ile bağlantılı olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin süreç ve faaliyetleri, FTX.com’a ait haberlerin kamuoyu gündemine düştüğü birinci andan itibaren Başkanlığımızca dikkatle takip edilmiş ve gerekli önlemler acilen alınmıştır. Bu önlemler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun bağlı olduğu gerçek ve hukuksal şahıslar nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen vazife ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan öbür kelam konusu bağlı kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları üzere yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan süreçler, 5549 sayılı kanunun 19/A unsuru kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri acilen neticelendirilerek ilgili isimli ve idari mercilerle paylaşılacaktır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir