Meksika Devlet Başkanı Obrador’dan, Boluarte’ye: Maskaralıklarını kabul etmiyoruz

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Peru Cumhurbaşkanı Dina Boluarte hükümetinin ‘otoriter ve baskıcı’ olduğunu söyledi. Ulusal Saray’daki günlük basın toplantısında konuşan Lopez Obrador, Peru’nun eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun haksızlığa uğradığını savunarak “Cumhurbaşkanı Castillo’nun vazifeden alınması, Peru halkının özgürlüğüne hürmet gösterilmediğinin ve demokrasinin çiğnendiğinin göstergesidir” tabirini kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran Peru’nun mevcut Cumhurbaşkanı Boluarte’yi eleştiren Lopez Obrador, “Onu vazifeden alıp (Castillo) mahpusa atarak büyük bir adaletsizlik yapılıyor ve akabinde devlet lideri olarak atandığı için (Boluarte) sebep olduğu maskaralıkları kabul etmiyoruz. Otoriter ve baskıcı bir hükümet” değerlendirmesinde bulundu. Lopez Obrador, Peru’nun doğal kaynaklarının yabancı oligarklar tarafından yağmalandığını ileri sürdü.

Ne olmuştu?

İki ülke münasebetleri Castillo’nun misyondan alınmasından bu yana gergin bir süreçten geçiyor. Peru Cumhurbaşkanı Boluarte, Meksika Devlet Lideri Lopez Obrador’un, ülkesinin iç işlerine müdahale ettiğini ileri sürerek 26 Şubat’ta bu ülkedeki büyükelçisini süresiz geri çektiğini duyurmuştu. Lopez Obrador, 25 Şubat’taki açıklamasında, Peru’nun eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun Kongre tarafından haksız halde vazifesinden alındığını belirterek “Halk tarafından seçildi diye vazifeden alınmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz. Ayrıyeten bir azınlık olan Peru’daki muhafazakarlar, anayasayı da ihlal etti” demişti.

Eski Cumhurbaşkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından ‘kalıcı ahlaki yetersizlik’ suçlamasıyla 7 Aralık 2022’de misyonundan azledilmişti. Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının akabinde gözaltına alınmıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir