Mesanesinden yarım kilo taş çıkarıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi’nde bir hasta, mesanesinden 20 modül taş çıkarılarak sıhhatine kavuşturuldu.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Alan, gazetecilere, bir ay evvel Hayrettin Gültekin’in (30), idrarını yaparken yanma ve karın ağrısı şikayetiyle Üroloji Servisi’ne başvurduğunu söyledi.

Hastanın genel muayenesi ve tetkiklerinde mesanesinde farklı boyutlarda taşlar olduğunu belirlediklerini aktaran Alan, “Hemen ameliyata aldık. Kendisi daha evvel de bağırsak ameliyatı geçirdiği için karın bölgesi yapışıktı. Bizler de iki santimetrelik bir kesiden buradaki 20 taşı çıkardık. Hastamız ameliyatının üçüncü gününde. Bugün de kendisini taburcu ediyoruz.” dedi.

En büyüğü 9 santimetre

Taşlardan en büyüğünün dokuz santimetre çapında olduğunu kaydeden Alan, “Dünya literatürüne baktığımızda bu boyutlarda taşlara pek rastlanmıyor. Bu da ülkemiz ismine nadir görülen bir durumdur. Hayrettin Beyefendi sıhhatine kavuştu. Olağan bireyler üzere idrarını rahat bir biçimde yapabilecek.” sözünü kullandı.

Hayrettin Gültekin ise hastaneye geldi8ğinde büyük meşakkatlerinin olduğunu belirterek, “Cabir Hocam sağ olsun beni ameliyat etti. Şu an sıhhatime kavuştum. Taşları görünce çok şaşırdım, şoke olduk. Bu türlü bir durum beklemiyordum.” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir