Murat Yetkin: ABD ve Rusya’yla yeni gelişmeler kapıda

Gazeteci- yazar Murat Ehil, dış siyasetteki son gelişmelere ait olarak, “ABD ve Rusya’yla yeni gelişmeler kapıda” değerlendirmesini yaptı. 

Yetkin yazısında, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Semerkant’taki Türk Devletleri Topluluğu tepesinde yaptığı konuşmada “ortak güvenlik konseptinden” bahsetti ve “düzensiz göçe karşı ortak mücadele” vurgusu yaptı. Erdoğan yola çıkmadan evvel basına Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le ortasında  güven bağlantısı oluştuğunu, bunun da Ukrayna savaşı başta olmak üzere global ve bölgesel problemlerin tahliline katkı verdiğini söylemişti. Erdoğan’ın Rusya’yla Türkiye değil ancak başkanlar ortasındaki inanç bağlantısına vurgu yapması şuurlu bir tercih; başta biz olmasak, mümkün olmazdı diye de yorumlanabilir. Hakikaten Ankara, Moskova’nın daha yeni ilhak kararı aldığı Herson’dan kısmi çekilme kararını memnuniyetle karşılarken bunda hissesi olduğunu da ima ediyordu.” tabirini kullandı. 

Yetkin şunları kaydetti:

“Ara seçimlerin ABD’nin Türkiye siyasetinde fazla değişikliğe yol açmayacağı denklemin görünen yanı. Kongre’de birbirlerine diş bileyen Cumhuriyetçi ve Demokratları birleştiren neredeyse tek şey Türkiye tersliği. Bunu yumuşatan tek şeyse Türkiye’nin Ukrayna krizinde oynadığı rol.

İş gelip Türkiye’ye F-16 satışına Ermenistan lobisi takviyeli Yunanistan lobisinin koymak istediği “Ege uçuşlarında kullanılamaz” koşuluna dayanıyor.

Bu durum da “dondurulmuş kriz” sayılabilir. Biden idaresinin Türkiye’deki seçimlere dek kararını katılaştırması beklenmiyor.

Ancak o süreçte ABD-Türkiye ilgilerinde şu anda görünmeyen diğer etkenler ortaya çıkabilir ve bunlar daha çok Rusya, Kafkaslar ve Orta Asya ile irtibatlı olabilir. Burada İran faktörünü akıldan çıkarmamak, yeni gelişmelere hazırlıklı olmak gerekiyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir