NATO’dan Türkiye’ye tahıl anlaşması övgüsü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna tahılının dünyaya aktarılmasını sağlayan tahıl mutabakatındaki rolü için Türkiye’yi takdirle karşıladıklarını, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a geçen hafta ilettiğini söyledi.

Stoltenberg, Mısır’da düzenlenen COP27 iklim konferansında düzenlenen “İklim Güvenliği” bahisli toplantıya görüntü konferansla bağlanarak konuşma yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzuyla başlayan savaş nedeniyle dünyada güç ve besin fiyatlarının arttığını hatırlatan Stoltenbeng, Ukrayna tahılının dünya piyasalarına aktarılması için Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin teşebbüsleriyle varılan muahede sayesinde besin fiyatlarının gerilediğini belirtti.

Stoltenberg, geçen hafta Türkiye’yi ziyaretinde mevzuyu gündeme getirdiğini söz ederek şunları söyledi:

“BM, NATO müttefiki Türkiye ve memleketler arası topluluk, global besin pazarındaki baskıyı kısmen de olsa azaltmak için tahılın, Ukrayna’dan ihracını mümkün kılan muahedeyi müzakere ederek sonuçlandırdı. Geçen hafta İstanbul’u ziyaret ettim. Tahıl gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan geçişini şahsen gördüm. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Türkiye’nin tahıl mutabakatındaki gayretlerini takdirle karşıladığımı ilettim. Rusya’ya tahıl muahedesine uyması ve muahedeyi uzatması için davetimizi sürdürüyoruz.”

“UKRAYNA MÜZAKERELER İÇİN ELİNİ GÜÇLENDİRMELİ”

Ukrayna ile savaşını Rusya’nın bitirmesi gerektiğini lisana getiren Stoltenberg, “Ukrayna’nın savaşı bitirmesi halinde hükümran bir devlet olmayacağını, Rusya bitirirse barış sağlanabileceğini” söyledi.

Stoltenberg, savaşın masada bitebileceğini söz ederek, Ukrayna’nın masada güçlü olabilmesi için alanda da güçlü olması gerektiğini vurguladı.

Stoltenberg, “Bir kademede savaşı sonlandıracak müzakerelerde elini güçlendirebilmesi için Ukrayna’yı desteklemeliyiz.” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir