Profesör Şenol’u “dana dili” ile tehdit eden sanık hakkında yakalama kararı

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Twitter hesabından muayenehanesinin önüne “dana dili” bırakılarak mevtle tehdit edildiğini belirtip paylaşım yaptıktan sonra geçen yıl temmuz ayında polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Şenol’un kendisini tehdit ettiğini ileri sürdüğü Mustafa Yücel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile Eskişehir’de gözaltına alındı. Hakkında, ‘tehdit’ ve ‘kişisel bilgileri hukuka muhalif biçimde ele geçirme ve yayma’ hatasından süreç yapılan Yücel’in tabiri alındı. Yücel, tabirinin akabinde çıkarıldığı mahkemece isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

“UZUN VAKİTTİR BU OLAYLARIN İÇERİSİNDEYİM”

Ankara 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Mustafa Yücel’in yargılandığı davanın bugünkü birinci duruşmasına; sanık Yücel katılmazken, müşteki Prof. Dr. Şenol ile avukatları hazır bulundu. Prof. Dr. Şenol, bir bayan ve bilim insanı olarak yaşadıklarının kabul edilebilir şeyler olmadığını belirterek, “Uzun vakittir bu olayların içerisindeyim. Sayın mahkemenizden empati yapmasını rica ediyorum” dedi.

“KAMERA KAYITLARINI İZLEDİĞİMİZDE GÖRDÜM”

Duruşmada dinlenen şahitlerden A.Z., Şenol’un ofisinin bulunduğu binada vazifeli olduğunu belirtti. Sanığı tanımadığını ve görmediğini belirten A.Z., “Olayı şahsen görmedim. Geçen yıl temmuz ayında misyon yaptığım apartmandaki kafe çalışanı yanıma gelip bir şahsın Esin Hanıma limonata sipariş ettiğini söyledi. Ben de Esin Hanımın ofisinde olmadığını belirterek kendisini geri çevirdim. Limonatayı alıp Esin Hanımın sekreterine götürdüm. Bu olaydan evvel Esin Hanımın ofisinin önüne dana lisanı bırakılmıştı. Bu olaya şahsen tanıklık etmedim. Fakat haber verilince kamera kayıtlarını izlediğimizde, erkek bir şahsın poşetle getirdiği dana lisanını kapıya bıraktığını gördüm.” diye konuştu.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Mahkeme hakimi, şahitleri dinledikten sonra sanık Yücel hakkında “adli denetim önlemlerini ihlal ettiği” gerekçesiyle tutuklamaya yönelik yakalama kararına hükmetti. Hakim ayrıyeten sanığın savunmasının mahkemece alınmasına karar verdi. Öteki şahitleri dinleyen mahkeme, duruşmayı 4 Nisan’a erteledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir