Putin’in konuşmasını kulağında makarna ile izleyen Rus siyasetçiye para cezası

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 21 Şubat’taki ulusa sesleniş konuşmasını kulağına makarna takıp izlerken çekilen manzaralarını toplumsal medyadan paylaşan Samara Lokal Meclisi’nin Rus Komünist Partisi milletvekili Mihail Abdalkin, ‘silahlı kuvvetleri küçük düşürdüğü’ teziyle para cezası aldı.

Reuters haber ajansının ‘OVD-Info’ insan hakları derneğine dayandırdığı haberine nazaran, Abdalkin’in, Putin’in Batı ve ABD’yi eleştirirken, Rusya iktisadının ne kadar güzel olduğunu, Rusya-Ukrayna savaşını Batı’nın başlattığını ve Rusya’nın yenilmez olduğunu söylediği konuşmasını dinlerken kulağına makarna takması, Rusçada palavra söylemek ve palavra atmak manasına gelen “Ne veshai lapshu na ushi” (Kulağıma makarna asmayı bırak) tabirine gönderme yaptığı yorumlarını beraberinde getirmişti.

‘SİLAHLI KUVVETLERİ KÜÇÜK DÜŞÜRME’ HATASINDAN 50 BİN RUBLE CEZA

Putin’in Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat’taki birinci yıldönümü öncesi 21 Şubat’ta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasını dinlerken çekilen manzaraları sebebiyle ‘silahlı kuvvetleri küçük düşürmek’ kabahatinden yargılanan lokal siyasetçi Mihail Abdalkin, atılı cürümden hatalı bulunarak 50 bin ruble (bin 950 ABD doları) para cezası ödemeye mahkum oldu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Anton Gerashchenko da imgeleri 23 Şubat’ta Twitter hesabından paylaşarak, “Samara Lokal Meclisi milletvekili Mihail Abdalkin, Putin’in konuşmasını kulaklarında makarna ile dinledi. ‘Kulağına makarna asmak’ bir kişiyi yanlış yönlendirmek ya da kandırmak manasına gelen bir tabirdir. ‘Kulaklarıma makarna asma’ ise ‘Beni kandırma, bana palavra söyleme’ manasına gelir” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir