Sabah yazarı Güngör: Merkez’in faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması sınırlı düzeyde; kademeli olarak iyileşme bekliyorum

Sabah yazarı Dilek Güngör, Merkez Bankası’nın siyaset faizini iki yıl sonra tek haneye indirmesinin akabinde “faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması hudutlu düzeyde” olduğunu ve güzelleşme beklediğini belirtti. 

Güngör, bugünkü yazısında şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın siyaset faizindeki indirimleri ve kur muhafazalı mevduat uygulaması bankaların kaynak maliyetlerinin aşağı gelmesini sağladı. Bu da karlılıklarını destekledi. Biraz kardan feragat etseler bir şey olmaz.

İtiraz edenlere tek hak verdiğim nokta ise tüketici kredileri… Evet, Merkez’in faiz indirimlerinin tüketici kredisi faizine yansıması hudutlu seviyede. Bugün tüketici kredilerinde ortalama faiz yüzde 30’larda… Bu taşıtta 25, konutta 21’ler civarında… PPK açıklamasında da “Son periyotta besbelli formda açılan politika-kredi faizi makasının geldiği istikrar yakından takip edilmektedir” deniliyor. Ben önümüzdeki devirde kademeli olarak orada da güzelleşme bekliyorum.” 

TIKLAYIN – Merkez Bankası iki yıl sonra faizi tek haneye indirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir