Srebrenitsa soykırımını inkar eden Dodik: Bağımsızlığı ciddi düşünüyoruz

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Lideri

Milorad Dodik

, reaksiyon çeken hallerini sürdürüyor.

Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımı inkar eden Dodik, son olarak “Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını” düşündüklerini söyledi.

Dodik, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir ortaya geldi.

Bosna Hersek’in akabinde Sırbistan’da da ayrılıkçı telaffuzlarını lisana getirmeye devam eden Dodik, Vucic’i, Bosna Hersek’in iç siyaseti ve problemlerin neden “doruk noktasına” ulaştığı konusunda bilgilendirdiğini anlattı.

“Bağımsızlık kararını önemli düşünüyoruz”

Dodik, taşınmaz mülklerin entitelere ilişkin olduğunu savunan yasanın yürürlükten kaldırılmasıyla olayların tırmandığını savunarak şöyle dedi:

(Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması) Dayton ve RS’nin haklarına hürmet duyulmalı. O denli bir duruma geldik ki RS’nin bağımsızlık kararını önemli düşünüyoruz.

Taşınmaz mülklere ait sorunun bir an evvel çözülmesi gerektiğini söyleyen Dodik, “NATO konusunda da Sırbistan’ın tavrını (askeri tarafsızlık) desteklediğimizi belirtmiştim.” diye konuştu.

Vucic de Dayton Barış Antlaşması’nın yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek Bosna Hersek’in iki entitesine de yardımlarını sürdüreceklerini kaydetti.

Bosna Hersek’teki taşınmaz mülk sorunu

Taşınmaz mülklerin Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’na nazaran entitelere ilişkin olduğunu savunan RS, kelam konusu maddeyle mülklerin yönetiminin de kendilerinde bulunduğunu ileri sürüyor.

Taşınmaz mülk sorunu, Bosna Hersek’teki savaştan bu yana konuşulmaya devam eden bir bahis olurken ülkedeki taşınmazların devlete mi yoksa bunları kullanan entitelere mi ilişkin olduğu tartışılıyor.

RS Ulusal Meclisi’nde (NSRS), Aralık 2022’de oylanan ve anayasaya ters olan taşınmaz mülklere ait yasanın 28 Şubat’ta yürürlüğe girmesi beklenirken Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, tartışmalı maddeyi askıya aldığını açıklamamıştı.

Bosna Hersek devletine ilişkin olduğuna hükmedildi

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi de 2 Mart’ta, RS’deki taşınmaz malların entite mülkiyetine alınmasını kapsayan tartışmalı maddeyi yürürlükten kaldırmıştı.

Daha evvel de Anayasa Mahkemesi, kamuya ilişkin mülklerin işletme yetkisinin entiteye, mülkiyet hakkının ise Bosna Hersek devletine ilişkin olduğuna hükmetmişti.

Dodik, Anayasa Mahkemesi kararının akabinde taşınmaz mülklere ait sorunun çözülmemesi durumunda RS’yi Bosna Hersek’ten ayıracağını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir