Stoltenberg’ten İsveç yorumu: Mümkün ama garanti değil

Brüksel’de toplanan NATO savunma bakanları hem Ukrayna’ya takviyenin nasıl arttırılabileceğini hem de 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak doruğun hazırlıklarını ele aldılar. Daha evvel Genelkurmay Lideri olarak tekraren NATO Askeri Komite toplantılarına katılan Yaşar Güler de birinci defa Ulusal Savunma Bakanı olarak İttifak karargahındaydı. Bugün sona erecek olan NATO Savunma Bakanları Toplantısı, Güler’in bakan sıfatıyla katıldığı birinci milletlerarası toplantı olması açısından ayrıyeten değerli. Vilnius Doruğu yaklaşırken İsveç’in üyeliği konusu NATO gündeminin üst sıralarında yer almaya devam ediyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üyeliğin tepeye yetişmesinin “garanti olmadığı” bildirisini verdi.

BEKLENTİ SÜRÜYOR

Türkiye’nin, şimdi “İsveç’in üzerine düşeni yapmadığı” tarafındaki açıklamalarına karşın başta ABD’de olmak üzere NATO’daki genel kıymetlendirme, bu ülkenin Vilnius Zirvesi’nde masaya tam üye olarak oturabileceği tarafında. Stoltenberg de İsveç’in Üçlü Muhtıra kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdiği görüşünde. Üyeliğin tepe öncesinde gerçekleşmesinin mümkün olduğunu düşünmeye devam eden Stoltenberg, dün yaptığı açıklamada, “Vilnius Zirvesi’ne kadar İsveç’i de dahil etmek mümkün. Bunun gerçekleşeceği konusunda size garanti veremem lakin İsveç’in mümkün olan en kısa müddette iştirakini sağlamak için hâlâ çok çalışıyorum” dedi.

ABD’DEN FÜZE ÇAĞRISI

Dünkü NATO Savunma Bakanları oturumu öncesi Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun 13’üncü toplantısı yapıldı. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov da oradaydı. Toplantıya başkanlık eden ABD Savunma Bakanı Llyod J. Austin, ülkesinin geçen hafta Patriot ve Hawk hava savunma sistemlerini içeren 2 milyar dolarlık bir plan açıkladığını hatırlatarak, “Değişen zorlukların üstesinden birlikte geleceğiz ve birlikte, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında duracağız” dedi. Temas Kümesi üyelerini, Ukrayna’nın vatandaşlarını korumak için hemen muhtaçlık duyduğu hava savunma ögelerini ve mühimmatını sağlamaya devam etmeye çağıran Austin, yardımları alanda değişen şartlara ve Ukrayna güçlerinin değişen gereksinimlerine nazaran uyarlamaya devam edeceklerinin altını çizdi.

‘KİEV KAZANIM SAĞLIYOR’

Ukrayna’nın karşı hücum başlattığını hatırlatan Stoltenberg de gördüklerinin şiddetli çatışmalar olduğunu söz ederek, “Henüz birinci günler lakin Ukraynalıların kazanımlar elde ettiğini ve Ukrayna’nın işgal altındaki toprakları kurtarabildiğini de görüyoruz” dedi.

AIR DEFENDER TAM GAZ SÜRÜYOR

Hafta başında Almanya’da başlayan NATO’nun tarihindeki en büyük hava tatbikatı Air Defender 23 (AD23) tam gaz sürüyor. NATO ülkelerinin yanı sıra Japonya ve İsveç’in iştirakiyle gerçekleştirilen tatbikatta İttifak’ın ortak savunma prensibi olan ve bir üyeye yapılan akının tüm üyelere yapılmış sayılmasına dayanan 5’nci unsur odaklı senaryo uygulanıyor. Tatbikatta misyon alan Türk F-16 savaş uçakları da birinci uçuşlarını evvelki gün gerçekleştirdi. Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran hem mavi hem kırmızı rolde uçan Tunç Filo, hava-hava ve hava-yer misyonlarını icra etti. 23 Haziran’da sona erecek AD23’e 25 ülkeden 250 uçak ve 10 bin işçi katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir