Su ürünlerinde hedef 500 milyon dolar ihracat

İZMİR (İGFA) – Su eserleri ve hayvansal mamuller dalında Türkiye’nin ihracatının yüzde 43’ünü tek başına gerçekleştiren Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Las Vegas’ta düzenlenen Winter Fancy Food Show Fuarı’na katılarak, Türk su eserlerinin tanıtımını yaptı. Dalın yeni ticari kontaklar yapmasına taban hazırladı.

ABD’ye ihracatlarının 2023 yılında yüzde 18’lik artışla 105 milyon dolardan 123,4 milyon dolara çıktığı bilgisini veren Türkiye Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller Bölüm Heyeti Lideri Sinan Kızıltan, ABD’nin yıllık besin ithalatının 215 milyar dolar, su eserleri ve hayvansal mamuller ithalatının ise; 38 milyar dolar olduğunu, Türk su eserleri ve hayvansal mamuller kesiminin ABD’ye ihracatının katlanarak artacak potansiyel barındırdığını bu maksatla ABD pazarına odaklandıklarını söyledi.

Hedeflerinin ABD’ye 500 milyon dolar ihracat yapmak olduğunu kayden Kızıltan, “ABD pazarı, Türk su eserleri bölümü açısından son 15 yılda Turkish Cargo’nun da seferlerini artırmasıyla güçlü bir pazar haline geldi. ABD’ye yaptığımız 123,4 milyon dolarlık ihracatın yüzde 64’lük büyük dilimini Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyelerimiz gerçekleştirdi. EİB’nin son 4 yıldır ABD pazarında Türk besin eserlerinin bilinirliğini ve tercih edilmesini artırmak için sürdürdüğü TURQUALITY Projesi sayesinde son 5 yılda Türkiye’nin ABD’ye besin ihracatı 2 katına, su eserleri ve hayvansal mamuller ihracatı 3 kat arttı. Bu artışın devam edeceğine inanıyoruz. Su eserleri ve hayvansal mamuller kesiminde ABD’nin tedarikçileri ortasında 37. Sıradayız. Maksadımız orta vadede ABD’ye 500 milyon dolar ihracat düzeyine ulaşmak ve ABD’nin tedarikçileri sıralamasında daha üstlere çıkmak” halinde konuştu.

Bu ortada Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, fuar mühletince, Türkiye’nin su eserleri ve hayvansal mamuller alt dalları su eserleri, kanatlı eti, yumurta, süt eserleri ile ilgili tanıtım sinemalarını fuar iştirakçilerine gösterirken, başta Türk somonu ve levrek olmak üzere Türk su eserlerini sergiledi. Winter Fancy Food Show Fuarı’na Türkiye Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller Kesim Konseyi Lideri Sinan Kızıltan, Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Konseyi üyeleri Ufuk Atakan Demir ve İsmail Aksoy katılarak, Türk su eserleri ve hayvansal mamuller bölümüyle ilgili ithalatçılara bilgiler verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir