Süleyman Soylu: Umudunuzu ne olursunuz yüksek tutun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Erzurum’da bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, bugün Iğdır’da Şehit Er Erhan Çiyapul Camii ve Kur’an Kursu’nun açılışına katıldığını hatırlattı.

Şehit annesi Hoş Çiyapul’dan bahseden Soylu, şöyle konuştu:

“2019’da evladı Hakkari’de şehit oldu. O tarihten bugüne kadar devletimizin şehitlere verdiği hiçbir tazminatı almadı, evlatlarını işe koymadı. ‘Ben, benim onurumla öteki dünyaya gitmek istiyorum’ dedi. Elindeki birikmişiyle ‘ben evladımın ismine bir cami yaptırmak, altına da 40-50 öğrencilik bir Kur’an kursu yaptırmak istiyorum’ dedi. El birliğiyle çok hoş cami yaptılar. O annenin hoş kelamlarıyla caminin açılışını gerçekleştirdik. Sonra bir çorba için bizi meskenine davet etti. Dedim ki ‘cami yaptın, istersen bu meskeni de elden geçirelim’, dedi ki ‘yaşayacağımız ne kadardır ki.’ Kızı var o da 25-30’lu yaşlarda, ‘anneni ikna et’ dedim. Dedi ki ‘yaşayacağımız ne kadardır ki.’ Allah nasip etti, bir cami ile Kur’an kursunun imaline vesile olduk. Biz bundan mutluyuz. Allah hepimize doygunluk versin. Allah herkese bu türlü bir anlayış nasip etsin.”

“TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNE GÜÇLÜ BİR HALDE DEVAM EDİYOR”

Bakan Soylu, Türkiye’nin büyüyüp yükseldikçe yarınlarına daha güçlü baktığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem kendilerinin hem de anne babalarının çocukluk ve gençlik yıllarında hayal edemedikleriyle Türkiye’yi buluşturduğunu söyledi.

Türkiye’nin 21. yüzyılın altyapısındaki eksiklikleri tamamladığını söz eden Soylu, şöyle devam etti:

“Bir yüzyılın altındaki eksiklikleri tamamladı. Türkiye yürüyüşüne güçlü bir formda devam ediyor. Birinci defa bu fırsatı yakaladık. Tam 300 yıldır birinci defa Karlofça’dan itibaren bu fırsatı yakaladık. Batı ile aramızdaki makası küçültüyoruz. Altyapımızla, üst yapımızla, otellerimizle, turizm ve tatil beldelerimizle, üretim, istihdam ve ihracatımızla.. İhracatımız 250 milyar doları aştı. Bunlar hafifsenecek sayılar değildir. 40 milyarlar dolarlardan 250 milyar dolara… Dünyanın büyük krizler içerisinde bulunduğu ekonomik dilimler içerisinde. İstihdamımız 31 milyonu aştı. Türkiye için bu sayılar kolay ulaşılabilecek sayılar değil. Erzurum’da turizm otellerinin yatak kapasitesi 12 bini aştı. Bunlar büyük ve değerli işler.”

Yatırımın olabilmesi için huzurun kıymetli olduğunu vurgulayan Soylu, “Yatırımın olabilmesi için öngörülebilirlik olabilmelidir, istikrar olabilmeli, yarının, geleceğin âlâ bir formda görebilmek kıymetlidir. Bir ülkenin altyapısının olması lazım. Hastanelerinin, yollarının, havalimanlarının ve altyapılarının, üniversitenin olması lazım.” dedi.

“UMUDUNUZU NE OLURSA OLSUN YÜKSEK TUTUN”

Türkiye’nin büyük bir ihtilal gerçekleştirdiğini söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

“Buna değişim ve gelişme demek büyük haksızlık olur. Bu büyük ihtilaldir. Bu büyük ihtilalin sahibi aziz millettir, yöneticisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu büyük ihtilalin bugünkü yüklenicileri de Cumhur İttifakı’dır. Bu millet büyük bir millettir. Umudunuzu ne olursunuz yüksek tutun. Şayet umut ve yürek olmasaydı bu otel yapılmazdı. Ne olursunuz şu Palandöken Dağı’nın cesameti kadar cesametli olmalıyız. Hiçbir vakit cesametimizden şu gücümüzden ve kuvvetimizden geri durmamalıyız. Bize çok meşakkat çektirdiler. Fırsat buldukça dinimize saldırıyorlar. Fırsat buldukça birlik ve beraberliğimize saldırıyorlar. Fırsat buldukça medeniyetimize, geleceğimize, göreneğimize ve ananemize saldırıyorlar.”

Bakan Soylu, “Şimdi çalımlı yürümek vakti. Artık etrafımızdaki coğrafyaya şu özgüvenimizi tattırmak vakti. Batı’nın etrafımızdaki coğrafyadan elini çektirme vakti. Kardeşlerimizle bir arada yarına güçlü bir halde, bütün Müslümanlarla, etrafımızdaki coğrafyayla, bütün Türk devletleriyle daima birlikte geleceğe uzanma vakti. Bu bizim omuzlarımızdadır. Tayyip Erdoğan üzere fırsatı bir daha yakalayamayız.” sözlerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir