Tabip odalarından Başkan Tugay’a teşekkür plaketi


Ege Bölgesi Tabip Odaları tarafından düzenlenen deprem çalıştayında Türkiye’nin deprem gerçeği, depremin yarattığı yıkıcı sonuçlarını önlemek için alınması gereken önlemler masaya yatırıldı; şehirlerin ve toplumun depreme ne kadar hazır olduğu konuşuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde gerçekleştirilen çalıştayda, Kahramanmaraş depremlerinde aktif görev alan hekimlerin raporları sunuldu, gelecekte meydana gelecek depremlere yönelik yapılacak hazırlıklar tartışıldı. Deprem bölgesinde gösterdikleri dayanışmadan dolayı hekimlere ve katılımcılara teşekkür plaketi verildi.

Depremlere karşı; aklın ve bilimin ortaya koyduğu tedbirlerden başka bir önlem olmadığını ifade eden Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Depremler bir doğa olayı; onu afete dönüştüren öncesinde hazırlık yapılmamasıdır. Toplum bilinçlenmeli, yerel yönetimler planlama yapmalı ve kentsel dönüşüm için devlet vatandaşlarımıza, yerel yönetimlere kaynak sağlamalı” dedi.

Ege Bölgesi Tabip Odaları, 6 Şubat ve 20 Şubat 2023 tarihlerinde meydana gelen ve 11 ilimizde yıkıcı etki yapan Kahramanmaraş merkezli depremleri konu alan çalıştay düzenledi. Resmi rakamlara göre Türkiye’de 50 bini aşkın, Suriye’de 8 binden fazla can kaybına, toplam 122 bin kişinin yaralanmasına yol açan ve yurdun tamamını etkileyen depremler geniş perspektifle ele alındı. Çalıştaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, TTB MK Üyeleri Prof. Dr. Nursel Şahin, Dr. Adalet Çıbık, CHP Eski Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, TMMOB İl Koordinasyonu adına Aykut Akdemir, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu, Ege Bölge Tabip Odaları temsilcileri ve deprem bölgesinde görev yapmış gönüllü hekimler katıldı.

DEPREM BÖLGESİNDEN RAPORLAR SUNULDU

Çalıştayda, Kahramanmaraş’ta aktif olarak görev alan Dr. İsmail Ertin’in bölgede çektiği fotoğraflar sunuldu. İzmir Tabip Odası, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İBB Eşrefpaşa Belediye Hastanesi sunumları gerçekleştirildi, TTB Koordinasyon Raporu paylaşıldı. Deprem olgusu, öncesi, sırası ve sonrasında yapılacakları kapsayacak şekilde bütüncül olarak irdelendi. Toplumu gelecekte meydana gelecek depremlere hazırlamak ve dirençli kentler inşa etmek için yapılacaklar tartışıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da 6 gün boyunca deprem bölgesinde yaptıkları çalışmaları ve tanık oldukları anları anlattı.

“GELECEK DEPREMLER İÇİN DERS ÇIKARACAĞIZ”

Çalıştayda konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, yaşananları değerlendirerek gelecek depremler için ders çıkarmayı sağlayacak bu çalışmanın hayati öneme sahip olduğuna inandığını söyledi. Niteliği yüksek katılımcı grubu ile beraber yapılan bu tür toplantıların değerine dikkat çeken Başkan Tugay, “Bu toplantıda birbirimizi dinleyerek, toplumsal duyarlılık adına, kamusal duyarlılık adına hep beraber bir farkındalık yaratabileceğimize inanıyorum” dedi.

Çalıştayın sonunda depremden etkilenen bölgelerde gönüllü olarak çalışma yürüten hekimlere teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a da bölgede gerçekleştirdiği çalışma ve gösterdiği dayanışma için plaket sunuldu.

Plakette “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi sırasında gösterdiğiniz dayanışma ve Odamız ile birlikte yürüttüğünüz çalışma için sonsuz teşekkürlerimizle” ifadesi yer aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir